Чудовищна Янис! Милуоки на върха в НБА след 50 години

Чудовищното представяне на Giannis Antetokumpo изведе Milwaukee Bucks до върха в класацията на НБА! Гръцкият Odd Fellow имаше феноменалните 50 точки, 14 борби и 5 чадъра, а отборът му победи Феникс със 105: 98 у дома, завършвайки серията с 4-2.

Шефът на елените блесна в цялата си слава и, естествено, получи наградата „Най-ценният играч“ на финала. Това заглавие е второто в историята на Милуоки от предишния му триумф през 1971 г. с Карим Абдул-Джабар.

С 8 свободни хвърляния от 19 опита в предишните 2 мача от поредицата, Джанис имаше фантастичните 17 от 19 свободни хвърляния в този мач. Той вкара 16 от 25 опита на полето и беше наистина феноменален.

Началото беше, както се очакваше, нервно. И двата отбора имаха много грешки и пропуски, тъй като след повече от 5 минути игра, Милуоки поведе с 6: 5. Въпреки това, Deer се възстанови по-бързо. Боби Портис вкара 2 тройки, Джанис се разписа с успешни атаки, а първото полувреме завърши с резултат 29:16 за домакините. Сънс са отбелязали само 7 от 24 през този период, докато лидерите Крис Пол и Девин Букър имат 2 от 8.

През второто полувреме обаче гостите затегнаха защитата си, принуждавайки домакините да правят още далечни удари и след като вкараха първите 10 точки в изтрития период, бързо се върнаха в играта.

Новата серия от 9: 0 изведе Suns напред и The Deer бързо натрупваше нарушения. Феникс започна да движи добре топката, Крис Пол игра, а след 31:13 гостите поведоха от 47:42 на полувремето. Само Джанис задържа Милуоки близо до своите 17 точки през първото полувреме.

След почивката гръцкият Уирдо побесня и домакините бързо разтопиха ангажиментите си. Антетокумпо вкара 20 точки през този период, а Милуоки дори водеше с 5-6 точки, но все пак преди решителната последна четвърт резултатът беше равен – 77:77.

В ключовите 12 минути Джанис продължи да бъде неудържим, а Диър откри категорична преднина, включително при резултат 100: 92 с по-малко от 3 минути. Финикс вкара поред 4 точки, но Крис Мидълтън вкара от средно разстояние от 57 секунди до сирената.

Букър пропусна от три при контраатака, докато Мидълтън реализира две дузпи. Ново подаване, този път на Крис Пол, сложи край на Финикс след четвъртата им поредна загуба.

Крис Мидълтън помогна с 17 точки, а Боби Портис вкара 16 от пейката. Jrue Holliday допусна 15 от 19 удара и остана с 12 точки, но добави 11 асистенции и 9 борби.

Крис Пол водеше „Сънс“ с 26 точки, но Девин Букър нямаше ден и останаха само 19-8 от 22 точки. Финикс имаше страхотен сезон, но в крайна сметка отново изтичаше времето, за да спечели първата си титла.

Милуоки – Финикс 105: 98 (4: 2 в серия)

(29:16, 13:31, 35:30, 28:21)
Милуоки: Holiday 12, Middleton 17, Lopez 10, Tucker, J. Antetokumpo 50 (Connoughton, Portis 16, Teague)
Феникс: Букър 19, Пол 26, Итън 12, Краудър 16, Мостове 7 (Крейг, Джонсън 3, Пейн 10, Камински 6)