Челси завърши годината с горчивина

Челси и третият по големина гост за сезона, Астън Вила, завършиха с 1: 1 в английския турнир от Висшата лига 16-ия ден на Стамфорд Бридж.

Оливие Жиру отвори глава десет минути преди почивката и след кратка намеса от видеосистемата VAR попадението беше правилно разпознато. Французинът е отбелязал в седмата си поредна игра срещу този съперник и има девет гола в тази поредица.

Буквално пет минути след подновяването на играта, Бирмингам на шега смрази домакините и Ануар Ел-Гази стреля с атрактивно воле. Двайсет минути преди края на редовното време Макгин беше близо до пълен обрат, но той разтърси гредата.

Челси спечели само една победа през последните пет кръга, в които има само четири точки. Воден от Франк Лампард, е шести с 26 точки. Същото е и с Астън Вила, които са на пето място благодарение на най-добрата голова разлика.

Както се очакваше, домакините започнаха упорито, но не можаха да създадат нищо опасно във вратата на съперника. Звездата от Бирмингам Джак Гриниш създаде първия любопитен момент с хитро подаване към Ел Гази, чийто удар беше блокиран и беше лесна плячка за Едуард Менди.

Десет минути след първоначалния сигнал от съдията Кристиан Пулишич постави Вила в напрегнато състояние с красива индивидуална почивка, но в крайна сметка стреля с неточен снаряд. На отсрещната врата Манди трябваше да боксира с опасния навес на Ел Гази и тогава Пулишич и Маунт попречиха на Кеш да направи пас.

В 34-ата минута Челси откри резултата след добра игра. Активният Пулишич нокаутира отляво на Бен Чилуел, който бе центриран на границата на малко наказателно поле. Оливие Жиру вкара с глава и след кратко забавяне поради проверка на VAR целта беше отбелязана правилно.

Мейсън Маунт отправи много силен, но и неточен удар, но няколко минути преди почивката Астън Вила беше много по-активен. За щастие на собствениците, на вратата им не се случи нищо съществено и те запазиха преднината.

В същия дух Астън Вила продължи и пет минути след началото на второто полувреме изравни. Мати Кеш стреля в далечната греда, а Анвар Ел Гази не остави шанс на Манди. Столичани твърдяха, че техният противник продължава да играе, докато Андреас Кристенсен е извън играта.

„Сините“ веднага реагираха и заиграха по-добре, но въпреки това им липсваше острота в последния пас. Дори имаха невероятен късмет в средата на второто полувреме, когато двайсетметровият рунд на Джон Макгин разтърси бара!

Емилиано Мартинес се намеси в удара на Пулишич и параболичният удар на Тимо Вернер мина точно над портата. Астън Вила обаче не се предаде и Джейкъб Рамзи ще бъде на сантиметри от гредата секунди след влизането на терена.

В 93-ата минута Бен Чилуел можеше да бъде герой на Челси с гол в стила на Марко ван Бастен, но феноменалният му диагонален воле с левия крак прелетя напречната греда.

Челси – Астън Вила 1: 1