ЦСКА – Лудогорец 1:0 в мача от лигата efbet

ЦСКА постигна изключително важни успехи в борбата за титлата в лигата efbet. “Червените” се доближиха до лидера Лудогорец само на две точки, след като спечелиха директен двубой с “орлите” на стадиона на българската армия.

Студеният декемврийски следобед завърши със заслужен “армейски” триумф 1: 0. Много по-активен се оказа изборът на Стойчо Младенов, което естествено се случи в 77-ата минута. Тогава капитанът Юрген Матей вкара още един важен гол за столичния гранд, с удар отблизо с глава към вратата на Пад.

Домакините завършиха дербито с едно по-малко след втория жълт картон на Мухар в 90-ата минута. Това обаче нямаше значение, тъй като шампионът от 2020/21 не представляваше заплаха за Бусато. Сцените от битките между двата отбора обаче ще се запомнят в продължението, когато голям брой минувачи трябваше да разпръснат хората от двата щаба.

Така ЦСКА ще зимува само с две точки отгоре. Стойчо Младенов има още една причина за радост – постигна първия си успех над Лудогорец. Поражението почти сигурно означава, че Станислав Генчев едва ли ще запази поста си като старши треньор на “орлите”.

ЦСКА - Лудогорец 1:0 (Развитие на мача в минути)

Истински

ЦСКА – Лудогорец 1:0 (Развитие на мача в минути)

Великолепно шоу за армията.

Голямото дерби на Българската армия започна с едноминутно мълчание в памет на големия фен на червените – Пламен Живков, който почина преди дни. Публиката на трибуните почете личността му с бурни аплодисменти.

Снимка 557950

Домакините започнаха този мач много по-активно, като главен герой на терена беше Яник Вилдшут. Холандецът вдигна зрителите на крака още във втората минута с добър финт между двамата, но последвалият му навес намери лицето на Георги Терзиев. На корнер се създаде кратък ръкопашен бой, след който Яник получи възможност да стреля от границата на наказателното поле. Серхио Пад спаси топката без проблеми.

В седмата минута “армейците” получиха статично положение – удвояване на това, което беше в тяхна полза срещу “Арда”, и впоследствие отбелязаха гол при резултат 2: 2. Този път обаче Джеферсън реши да не центрира купата на играчите и изигра жестока шега с Мухар. Хорват заложи на удар, който не попадна в купата на лудогорците.

ЦСКА пропусна първата сериозна ситуация в мача с настъпването на 14-ата минута. Най-вероятно късметът спаси Лудогорец в този момент. Георгий Йомов беше леко центриран от фланга, а летящата топка беше засечена от Уайлдшут от въздуха. Акробатичната му посока беше насочена към незащитения ъгъл на Padt, но за съжаление на армията, той отскочи от лявата страна на Eagles.

Снимка 557948

Едва в 32-ата минута българският шампион стреля сет срещу ЦСКА. Тогава Каули просто подобри статистиката на отбора си, нищо повече, което да напряга Бусато.

Крилото на ЦСКА – Георги Йомов заложи на необичайното и беше близо до успех на 34-то място. Националът влезе мощно на терена на зелените, след което вместо пас се опита да направи техническо хвърляне с външната страна на обувката. Sergio Padt беше внимателен на снимката и направи добро спасяване с крак.

Станислав Генчев имаше големи проблеми в 40-ата минута, когато наставникът на Лудогорец трябваше да направи принудителна смяна. Българският национал Сисиньо се контузи при приземяване, а най-близките му съотборници подадоха сигнал, че участието му в този мач е приключило. На негово място беше Оливие Вердон, който получи жълт картон още с влизането си на терена.

Лудогорец най-накрая създаде предпоставка за нещо опасно още в първата минута на продължението. Янков увеличи скоростта на атаката на “зелените”, а Десподов я изостри с пас към Марина. Секунди преди изстрела испанецът Бусато скочи безкомпромисно в краката му, за да обезвреди врата му.

Снимка 557947

Карол Мец от ЦСКА направи “подарък” на съперника в 48-ата минута. Националният отбор на Естония сбърка с Десподов, а капитанът на “орлите” веднага продължи да играе на Ичинио Марина. Испанецът реши да стреля умело, но целта му не беше достатъчно точна.

Мачът бе прекъснат за близо 5-10 минути, през които “червените” фенове изнесоха грандиозно шоу с фойерверки, факли и дим.

Иван Турицов, след като поднови играта, направи отличен пас успоредно на голлинията за Кайседо, като се очакваше еквадорецът да докосне само един гол. Георги Терзиев обаче реализира идеята по-бързо и я блокира в решителния момент.

Треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов изпусна нервите си в 62-ата минута, когато поиска обяснение от рефера Валентин Железов на голлинията. Специалистът настоя за втори жълт картон за Шакил Пинас, който спря неправомерно Георги Йомов. Вместо защитник официално предупреждение получи “Палач”, който едва защитаваха Анатолий Нанков и Кирил Динчев.

Снимка 557943

Лудогорец можеше да има късмет в 64-ата минута, когато Алекс Сантана неочаквано стреля от средно разстояние и за малко не пропусна топката на изненадания си сънародник Густаво Бусато.

ЦСКА имаше нужда от малко повече спортен шанс в 68-ата минута, когато подаването на Вион от корнер предизвика сериозни проблеми на терена на Лудогорец. Най-близкият до топката Томас Лам обаче не успя да подаде топката извън вратата на Лудогори.

В това дерби се случи едно наглед логично нещо, а по-активният отбор беше награден с лидерство. ЦСКА получи правото да изпълни статично положение в 77-ата минута. Томас Лам премести топката до далечната греда, където капитанът Юрген Матей се пребори с физика Шакил Пинас и не напусна главата на Пад при 1:0!

Екшънът в центъра на София се засили в първия от това 8-минутно продължение. Карло Мухар рискува твърде много в меча си срещу Мануел Шоу, а реферът на Железов без колебание му показа втори жълт картон. Така в критичния момент на дербито на “армейците” остава човек по-малко.

Снимка 557937

В 95-ата минута възникна напрежение между двата отбора. Иван Турицов получи сигнал от скамейката на ЦСКА да падне на тревата, за да намали скоростта. Естествено, това никак не се хареса на лудогорци, което от своя страна предизвика множество скандали и леки размяна на удари между враждуващите лагери. Техният пример беше последван от щаба на резервните пейки, което доведе и до батални сцени и безброй карти от Валентин Железов!

До последно “орлите” нямаха шанс за нито една атака, а малко по-късно ЦСКА официално стана свидетел на голямата си победа!

Така ЦСКА и Лудогорец завършиха футболната 2021 година у нас. Ефбет лигата се актуализира в средата на февруари.