Циципас в първия си финал от Големия шлем – TennisKafe

Ролан Гарос, полуфинали

Александър Зверев – Стефанос Циципас 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 3-6

Стефанос Циципас е първият финалист на Ролан Гарос 2021. В много интересен полуфинал гъркът оцеля в пет сета срещу Александър Зверев, в който водеше с 2: 0, но му позволи да изравни резултата, преди да намери сили да постигне най-голям успех в кариерата си.

Досега Циципас загуби три полуфинала в Шлема, но този път не си позволи да напусне мястото на губещите, ставайки първият гръцки тенисист на финала на „големия“ турнир. Той е и най-младият главен финалист от 2010 г., когато Анди Мъри игра за трофея на Откритото първенство на Австралия. Нямаше такъв млад финалист в Париж от Рафаел Надал през 2008 г. Негов съперник в неделя ще бъде Надал или Новак Джокович. През 2020 г. Циципас загуби от сърбин в полуфинала на Филип Шатри, но днес успя да спечели срещу Зверев в петия сет.

„Мисля за корените си. Откъде дойдох? Мечтаех да играя тук. Един ден да играя на най-голямата сцена на Ролан Гарос. Никога не съм мислил, че ще успея“, каза през сълзи Циципас в интервю на снимачната площадка .

Мачът започна с ранен брейк за Циципас в третия мач, в който противникът му направи две двойни грешки и влезе в беда. Тази почивка се оказа единствената в комплекта, в която гъркът лесно прие предаването. Зверев отблъсна поредния брейкбол в шестата игра, но невъзможността да се намеси при първия удар на съперника се превърна в голям проблем за него. Като цяло нивото на игра в сета не беше много високо, тъй като Циципас постигна само една победа в него с 11 непровокирани грешки.

Второто полувреме започна много по-добре с германеца, който реализира първия си шанс да пробие в битката след силна ударена дясна ръка от номер 5 в света. Брейкът беше фиксиран при резултата 3: 0, но тази серия допълни всичко положително за него в сета, тъй като в крайна сметка Циципас спечели шест поредни гейма. Това беше улеснено от многобройните непредизвикани грешки на Зверев и стабилната игра на съперника му, който игра достатъчно дълбоко и успешно премина към вратата.

Във втория сет германецът спечели само 18% от втория ининг и това беше един от ключовите моменти, които той успя да подобри през третия сет, изправен пред заплахата от безславна загуба на този мач. Отново стреля първо с 2-1, а разликата е, че този път той успя да се измъкне от най-трудния си сервис – поведе 4-2. При резултата 5: 3 двусмисленото решение на съдията предизвика бурна реакция на германеца и мачът бе прекъснат за няколко минути, тъй като Зверев не скри гнева си от случилото се.

Впечатляващото в случая беше, че тенисистът от Хамбург не позволи това да му се отрази негативно и завърши сета с игра 0. Това беше най-добрият сет от началото на мача и двамата в крайна сметка почти спечелиха. два пъти повече победители в сравнение с непровокирани грешки.

Зверев продължи да набира скорост в началото на четвъртия сет, като направи пробив в първия гейм. Оттогава им стана много лесно да печелят подавания, което изглеждаше по-тревожно за Циципас, който игра много по-успешно в реваншите в първите два сета.

Германецът изглеждаше все по-добре в дългите мачове, а увереността му на корта доведе до безоблачна игра. По време на целия гейм той загуби само 4 точки на сервис и по този начин, естествено, вкара мача в петия решаващ гейм.

Той започна с игра, в която Циципас трябваше да си тръгне с резултата 0-40. Изглеждаше, че опонентът му е в по-силна позиция да спечели мача, но в четвъртия мач Зверев претърпя необясним спад. Грешка от бекхенд при 30-40 доведе до пробив, който се утвърди при 4-1. Мачът можеше да завърши при резултат 5: 2, но германецът изигра четири мача. Това обаче не се отрази на гърка, който преобразува първата си топка на своя сервис и завърши мача след 3 часа 36 минути игра.