Хамилтън побеждава Верстапен на старта на Гран При на Великобритания, за да спечели мъчителна победа у дома – Новини

Лондон, 18 юли (БТА).
Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) победи Макс Верстапен (Холандия, Ред Бул) при катастрофа в първата обиколка на Гран при на Великобритания и спечели много трудно състезанието на Силвърстоун поради отсъствието на лидера в класирането. Британецът вкара 25 точки в десетата обиколка на сезон 2021 във Формула 1 и по този начин почти напълно намали ангажимента си към победителя в последните си три състезания.
Състезанието беше спряно с червен флаг на първата обиколка. Верстапен и Хамилтън се включиха в ожесточена надпревара на старта, а преди първата обиколка холандецът вече беше на оградата. Предният калник на автомобила на световния шампион се удари в задната гума на Верстапен и той катастрофира тежко, но излезе от инцидента здрав и здрав. Той така и не се върна на пистата.
Надпреварата беше възобновена повече от половин час по-късно и Хамилтън имаше нов съперник на старта. Чарлз Локлър зае първо място без особена съпротива от световния шампион, който избра да бъде по-внимателен в началото и защити втората си позиция срещу Ландо Норис (Великобритания, Макларън) и съотборника си Валтери Ботас (Финландия). След няколко секунди обаче стюардите взеха окончателното решение, че инцидентът е причинен от водача на Мерцедес и трябва да му бъде наложено наказание от 10 секунди. Позволиха му да изтърпи присъдата си в бокса.
Двамата лидери имаха проблеми с автомобилите си преди първите спирки. Локлер беше значително по-бърз и се отличи рязко на върха, но проблемите с двигателя и електрониката оставиха Хамилтън на по-малко от половин секунда назад. Пилотът на Ферари все още се стабилизира и възвръща преднината си срещу световния шампион, където проблемът възниква от бързото прегряване на гумите и катастрофата, станала по-рано.
Хамилтън подаде оставка първи и влезе в бокса на 28-та обиколка, след като радиото на екипа излъчи, че „предният ляв го няма“. Той остана замръзнал в наказателното поле, след което механиците замениха гумите му с твърди и го върнаха на четвърто място. Леклер го последва две обиколки по-късно и екипът му завърши за малко повече от две секунди. Така Ферари се завърна на първо място и изпревари с шест секунди Ботас. Хамилтън беше трети за около 13 секунди.
Световният шампион записа най-добрата обиколка в 41-ва обиколка и тогава изпревари съотборника си Ботас, за да завърши втори, а в останалите 11 кръга той напълно свали отговорността от този, който имаше големи проблеми с електрониката, Леклерк. Той загуби първо място с останалите две обиколки и по този начин пропусна шанса да спечели състезание за Ферари за първи път от септември 2019 г.
Хамилтън, който завърши с 3871 секунди пред Леклерк, вкара само 25 точки, след като Ред Бул открадна една от Чеко Перес за най-бързо време в последната обиколка. Така световният шампион вкара 177 точки, а Верстапен – 185.
Ботас завърши трети на Силвърстоун днес, докато Ландо Норис, Даниел Рикардо (Австралия, Макларън) и Карлос Сайнс (Испания, Ферари) също са в топ шест.