Футболният фестивал отбеляза 30-годишнината от шампионската титла на Eter.

Шампионите на Етър от 1991 г. печелят с 6-4 след изпълнение на дузпи (2-2 в регламент) над шампионите на Берое през 1986 г. в мач, отбелязващ 30-годишнината от триумфа на Виолет.

Футболният фестивал на стадион „Ивайло“ даде възможност на публиката да поздрави своите любимци отново след толкова години, а емоциите бяха безкрайни. Екипът на Етъра (пълно копие на екипа от 1991 г.) отново беше облечен в ролите на Николай Донев, Калоян Чакъров, Цанко Цветанов, Сашо Христов, Сашо Димов, Георги Георгиев, Бончо Генчев, Георги Попиванов, Илиян Киряков, Ангел Червенков, Генчо Генчев. В редиците на шампионите се присъединиха юношите от 1996 г. Стефан Ангелов, Тодор Колев, Свилен Василев, Стефан Николов, Владимир Атанасов, Пламен Станчев и Явор Генчев. Отборът беше воден от легендарните треньори Георги Василев и Стоян Петров.

Етър подготвя празник: Бончо Генчев и компания се противопоставят на ветераните от Берое

Ще бъде представена биографичната книга „Трифон Иванов – Желязо: Биография на вечната легенда“.

Мачът се игра на равна нога, с много атрактивни моменти, а ветераните, въпреки горещото време, показаха изненадващо добра физическа форма. В 8-ата минута Бончо Генчев намери Георги Георгиев, който изведе Тодор Колев в коридора и откри с майсторски трансферен удар – 1: 0. Гостите изравниха резултата в 15-ата минута, когато Георги Бинев пусна Мумун Кашмер в празната врата при резултат 1: 1 И двата отбора имаха още една чиста възможност, като Петко Петков от гостите с трансферно хвърляне към гредата, а Етър, след центриране на Киряков от ъгъла, на Бончо Генчев, отбеляза гол с красиви ножици, който съдията отмени.

Снимка 534066

След почивката Цанко Цветанов отново можеше да изведе Етара напред отблизо, но вратарят Берое спаси. В самия край Мумун Кашмер отново се разписа в полза на гостите – 1: 2, но в контраатака отново Тодор Колев записа крайния резултат 2: 2.

За радост на публиката бе отсъдена дузпа, при която Георгий Георгиев, Цанко Цветанов, Владимир Атанасов и Тодор Колев играха безпогрешно, а Калоян Чакъров отрази две хвърляния от гостите, а Етър спечели с резултат 4: 2.

Снимка 534064

За Берое играха Ивко Ганчев, Иля Илиев, Христо Белчев, Венелин Сивриев, Кънчо Кашеров, Тенио Минчев, Радко Калайджиев, Станислав Йорданов, Мумун Кашмер, Петко Петков, Василий Драголов, а Митко Коцинов, Димитриев бяха заместници. Атанасов, Борислав Георгиев, Станимир Гажев, Валентин Грудев и Георги Бинев. Треньори – Иван Вутов и Георги Белчев.

Преди мача, под аплодисментите на публиката, всички отбори на младежкото училище Eter дефилираха по пистата. Тогава всеки от шампионите избухна в бурни аплодисменти и оригиналната купа на шампионата се появи отново на стадион „Ивайло“ 30 години по-късно. Председателят на градския съвет на Велико Търново Венцислав Спирдонов го връчи на капитан Николай Донев и при пълно повторение на церемонията по награждаването през 1991 г. всеки от играчите го вдигна над главите си. Красимир Балъков, Пламен Проданов, Игор Кислов, Мирослав Байчев, Адриан Гайдарски, Александър Александров и Мариан Метларов не можаха да присъстват от отбора на шампионите. С аплодисменти бе отличен споменът за загиналите Цветомир Първанов, Петя Рашев, Мирослав Миронов, инженер Димо Димов, Иван Ангелов, Стефан Донев, Петър Шабарков и легендарния Трифон Иванов.

Снимка 534061

С поздрави от Венцислав Спирдонов и капитана на „Берое” Тенджо Минчев, на всички участници бяха връчени възпоменателни плакети за мача, подаръци от гости от Берое.

Снимка 534060

На стадиона е пуснат автентичен запис на церемонията по награждаването на Етер през 1991 г., а през полувремето на мача книгите „Трифон Иванов – Желязо: Биография на вечната легенда“ и „Играха за Етър“, както и Бяха представени юбилейният вестник на Анжела Ганцаров „Виолетови шампиони“. След мача мачът продължи с „третото полувреме“, в което царуваха спомени от славните времена на шампионата.