Фернандес също нокаутира Свитолина и се класира за полуфинал на US Open – TennisKafe

Четвъртфинали на US Open

Елина Свитолина-Лейла Фернандес 3-6, 6-3, 6-7 (5)

Лейла Фернандес продължава да пише история за US Open. 19-годишната канадка се класира за първия си полуфинал от Големия шлем, след като победи световната шампионка Елина Свитолина в три сета. Фернандес допусна равенство 5-3 в последния сет, но въпреки това издържа на натиска и нокаутира бронзовия медалист от Олимпиадата в Токио. Този успех направи Фернандес най-младият полуфиналист на US Open след Мария Шарапова през 2005 г.

Арина Сабаленко или Барбора Крейчикова ще се борят за място на финала # 73 на света.

Фернандес записа повече победители в мача (42–32), но имаше и повече непровокирани грешки (31–25). По време на мача и двамата съперници направиха четири пробива, Свитолина го направи от шест опита (67%), а канадският тийнейджър направи десет точки за пробив (40%).

Началото на мача беше равностойно, тъй като в първите пет мача никой от противниците не успя да достигне точката на пробив. След това обаче Фернандес значително подобри играта си. Скоростта на канадката, както и нейните атаки от бекхенд създадоха огромни проблеми на Свитолина, а световната шампионка # 73 успя да направи първия изблик в мача, след което затвърди преднината и увеличи преднината на 5: 2.

Свитолина намали ангажиментите си и отклони сетбола в деветия мач, но Фернандес не позволи на украинеца да продължи да се надява на обрат и спечели първото полувреме с резултат 6: 3.

Вторият сет започна от нулата в полза на No5 на света, но Фернандес също спечели първия си пас и възстанови равенството. Впоследствие обаче сервисът на Свитолина проработи и атаките й станаха много по -точни. Това позволи на украинеца да направи два шута последователно и уверено да поведе с 5: 1.

Сетът изглеждаше решен, но Фернандес си възвърна един от пробивите, впоследствие спечели следващия си сервис и намали разликата си до 5-3. Последва най -дългата и интензивна игра в мача: Свитолина спаси три точки за брейк и стигна до зададената точка. Украинката се възползва от предоставената й възможност, като отбеляза директен сервис и спечели с 6: 3 във втория сет.

Финалната част започна по подобен начин, но с размяна на ролите – съперниците спечелиха първите си подавания, след което Фернандес се опита да направи резултата 3: 1. Свитолина намали отговорността си, но момичето оправи нов брейк, който след това консолидираха и така доведоха резултата до 5: 2 в своя полза, приближавайки се само до играта от полуфинала.

За бронзовия медалист от игрите в Токио обаче мачът не приключи. Свитолина прекъсна серията на опонента си, след което продължи доброто си представяне, като записа изстрел от 5-4. Следващата игра показа много повече опит на украинката и тя остана хладна във важните моменти, докато Фернандес започна да прави повече грешки. Свитолина възстанови резултата 5: 5, след което никой от съперниците не успя да направи решителен удар и по този начин стигна до тай-брейк.

Той започна много по-добре за Фернандес, който отново игра със същата агресия и увереност, както в първия сет и поведе с 4-1. По -късно обаче Свитолина стана много по -ефективна в противопоставянето на играта на канадеца и вкара три точки без отговор.

Равенството остана 5-5, след което Фернандес достигна мач точка след грандиозно подаване. В следващия мач Свитолина се върна в допир и по този начин Фернандес спечели с 6-3, 3-6, 7-6 (5) след два часа и половина игра.