Стефанова положи клетва в Народното събрание като 1/8 финалист на Мондиала.

Иван Чепаринов ще играе тай-брейк за място в 4-ия кръг на турнира по шах в Сочи

Грандмайсторът Антоанета Стефанова стигна до 1/8-финалите на световния турнир по шах за жени в Сочи (Русия). Бившият световен и европейски шампион, избран за депутат от листата „Има такива хора” в Пловдив, победи Наталия Погонина с бели фигури на 53-ия ход във втория мач от мача си от третия кръг.

Първият мач в неделя завърши наравно, а 42-годишният българин спечели мача срещу 36-годишния руснак с резултат 1,5: 0,5. За място на четвъртфиналите Етия ще се състезава с друг представител на домакините. – # 1 в схемата на Александър Горячкин (22 години), Олга Баделка (Blrs) отпадна също с 1,5: 0,5 точки.

Мачовете от IV кръг започват в четвъртък (22 юли), сряда е почивен ден за турнира. Точно утре (21 юли) ще се състои първата сесия на 46-ото Народно събрание, на която Стефанова ще може да положи клетва. Не е ясно дали тя ще се върне в София за един ден или ще даде клетва отдалечено, както лидерът на нейната партия Слави Трифонов в предишния парламент.

Днес съпругът на Антоанета Стефанова, Иван Чепаринов, ще се бори за място на 1/16-финалите в турнира за Световната купа за мъже. 34-годишният гросмайстор от Асеновград изигра второ равенство с Питър Свидлер (Русия) и при резултата 1: 1 победителят трябва да бъде определен чрез тай-брейк в партита с намален контрол.

В следващия кръг победителят ще се изправи срещу Никита Витюгов (Русия), който нокаутира Алексей Широв (Sp) с резултат 1,5: 0,5.