След трисетилен трилър, България наведе глава пред Италия в Лигата на нациите.

Снимка: Българска федерация по волейбол.

Национален отбор по волейбол на България записа третото си поражение в Лигата на нациите, след като загуби от Италия в пет сета (19:25, 25:20, 13:25, 25:23, 12:15). Лвов направи твърде много грешки и се сблъска с трудности както при сервиране, така и при първоначалния удар на противника. България игра без двама от основните си играчи – Цветан Соколов и Мартин Атанасов. Но Италия показа най-добрата игра в защита и заслужи първата победа в турнира.

ПЪРВАТА ИГРА

България започна добре мача и поведе с резултат 6: 4, но след това лесно загуби преднината. Италия вкара 6 точки подред и показа резултат 6:10. „Лъвовете“ постепенно запълниха разликата, но продължиха да грешат, което отново ги разкъса на четири точки за 12:16. Местните също се сблъскаха с трудности в началния етап на обслужване на Италия, за разлика от домакините, които се срещнаха много по-успешно.

Играта на България продължи по време на отлив – учениците Силвано Пранди намалиха разликата до две точки с 15:17, но бързо паднаха с шест – с 16:22. Основните проблеми за лъвовете идват от първоначалния сервис – те не успяха да възпрепятстват Италия с началните си удари достатъчно силно и в същото време имаха проблеми със сервиса си. В крайна сметка Италия спечели играта с удобна разлика – 19:25

ВТОРА ИГРА

Нашият отбор започна второто полувреме по-стабилно и спечели две точки напред с отлична игра в блокада. Малко след това Аспарух Аспарухов започна отличен удар, записвайки ас, увеличавайки преднината на 8: 5. Радослав Парапунов направи грешна атака, без да блокира, изваждайки топката, но по-късно отговори с добър сервис, който доведе до 14: 11 в полза на България.

Въпреки някои грешки, България запази преднината и през втората техническа пауза водеше с три точки (13:16). След почивката обаче лъвовете допуснаха няколко грешки, а Италия, възползвайки се от това, намали разликата до една точка – 18:17. Аспарух Аспарухов продължи да играе изключително силно на блокадата и спечели важна точка, която възстанови разликата с три точки. В резултат България дори увеличи преднината и спечели играта с 25:20

ТРИ ИГРА

Италия имаше повече от перфектен старт в третата част, в която отбеляза пет точки подред. Играта на България изобщо не спори и постепенно разликата се увеличи до осем точки (3:11). Играта на лъвовете не се подобри и разликата се увеличи с 5:16. След това Италия игра без стрес, а играчите в България нямаха много мотивация да се борят за нещо в играта. Частта завърши с резултата 13:25

ИГРА ЧЕТВЪРТА

Играта започна с равен резултат 5: 5, но до първата техническа почивка Италия успя да открие две точки разлика. България успя да възстанови равенство и дори да се откъсне с една точка, но след това домакините отново се обърнаха в своя полза и поведоха от 11:12, а Силвано Пранди поиска почивка. Във второто техническо прекъсване Италия отново бе начело с две точки.

Кратката пауза повлия отрезвяващо за България: отборът вкара три точки подред и обърна резултата в своя полза (17:16). „Лъвовете“ откриха две точки преднина, но оставиха резултата да изравни 20:20. В 23:22 дистрибуторът Георги Сеганов оказа отличен сервис, а след това игра отлично в защита, което допринесе за отбелязването на точката. Първият гол беше загубен, но във втория България успя да организира добра атака и да затвори състава – 25:23

ПЕТА ИГРА

В началото на играта Италия постепенно успя да се откъсне и да поведе с 3: 6 точки. Предимството им позволи да играят по-безопасно и България трябваше да рискува, което доведе до нови грешки. Разликата между двата отбора остава две точки. При 10:12 Влади Станков отправи първия удар, отправи кратък сервис. Италианците обаче се справиха и нападнаха успешно. Тогава Италия водеше от 11:14 и спечели мача с втория си гол – 12:15

СТРУКТУРА:

БЪЛГАРИЯ: Владимир Станков, Радослав Парапунов, Аспарух Аспарухов, Георги Петров, Стефан Чавдаров, Николай Калев – Владислав Иванов-либеро

ИТАЛИЯ: Рикардо Сбертоли, Джулио Пинали, Алесандро Микелето, Оресте Кавуто, Лоренцо Кортезия, Джанлука Галаси – Фабио Балацо Либеро

ПРЕДИ СРЕЩАТА:

Това ще бъде мач # 4 за България в турнира. До момента отборът на Силвано Пранди е записал една победа и две поражения – 3: 0 срещу Австралия, 0: 3 срещу Франция и 2: 3 срещу Германия.

Италианският отбор е в поредица от 3 поредни поражения, а фактът, че играят с относително млад отбор, дава основание на любителите на волейбола у нас да вярват, че България ще спечели втора победа в Лигата на нациите.