Роджър Федерер побеждава Копфер в три тай-брейка – TennisKafe

Ролан Гарос, трети кръг

Роджър Федерер – Доминик Кьопфер 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (4), 7-5

Роджър Федерер стигна до осминафиналите на Ролан Гарос след драматичен успех от четири сета над света # 59 на Доминик Копфер. Швейцарецът трябваше да премине през много сериозен тест, тъй като три мача завършиха с тай-брейк, но въпреки това опитът и класата на маестрото бяха очевидни в най-важните моменти и той спечели нова победа на Откритото първенство на Франция.

Следващият му съперник ще бъде Матео Беретини, който победи Сона Куона в третия кръг.

Федерер допусна много по-провокирани грешки от Коепфер (63-40), но все пак имаше точка предимство (160-159). Швейцарецът се възползва от пет от 14-те си възможности за пробив (36%), докато опонентът му реализира четири от шестте си точки за пробив (67%).

Първият сет беше напълно равен, тъй като никой от тях не позволи на противника да прекъсне сервиса. При резултата 5: 4 Федерер имаше възможност да завърши сета, но не успя да се възползва от своя шанс и впоследствие стигна до тай-брейк. Той започна много по-добре за маестрото, който водеше с 3-1, но след това Копфер вкара три точки без отговор и промени резултата.

Световният шампион No8 обаче не загуби самообладание и върна инициативата, тъй като се изправи срещу две топки подред. Кьопфер беше първият, който спаси, но този път Федерер не позволи на германеца да възстанови равенството и спечели сета 7-6 (5).

Швейцарецът поведе с 2: 0 в началото на втория сет, но Koepfer успя да си върне пробива и да възстанови равенството. Федерер отново поведе в резултатите, но това не продължи дълго, тъй като в следващите два мача Koepfer даде само една точка на известния си опонент и направи обрат 4-3.

Шампионът от турнира през 2009 г. обаче отново изравни резултата и до края на сета нито един от двамата не успя да реализира шанса за изблик и последва втори тай-брейк. Коепфер поведе с 2: 0, но Федерер изравни резултата. След това обаче броят на непровокираните грешки в играта на швейцарците се увеличи значително и това помогна на номер 59 в света да достигне четири поредни точки. Федерер беше първият, който спаси с добре обмислена атака, но в следващия мач # 8 на света той изпрати топката и Koepfer спечели със 7-6 (3).

Вдъхновен от успеха, германецът в началото на третия сет игра много по-агресивно. Кьопфер прекъсна сервиса на Федерер, след като навакса с разлика от 15-40, след което запечата почивката с гейм до нула и удвои аванса си. Германецът запази предимството от два мача до 4: 2 и, изглежда, беше сигурен, че ще обърне резултата в мача.

Маестрото обаче не беше готов да се предаде без бой и за пореден път показа, че не може да бъде отписан. В следващите три мача Федерер даде на съперника само две точки и за първи път от началото на сета излезе напред, като направи пълен обрат 5-4. Те си размениха още един мач, след което швейцарците стигнаха до зададената точка. Koepfer обаче избяга от опасността и доведе резултата до 6-6, като доведе този сет до тай-брейк.

Първоначално Федерер отново се озова на трудно място, но не продължи дълго и той обърна 1-2 на 4-2. Koepfer успя да обърне почивката и да възстанови равенството, но след това 20-ият победител от Големия шлем отново вкара поредица от три точки и спечели 7-6 (4) в третата.

В следващия сет германският тенисист спечели първото си подаване при 15, но Федерер върна жеста, след което записа първия скок в сета и поведе с 2: 1. Въпреки това, Кьопфер бързо върна почивката, след което отново взе аванс – 3: 2. Тези двама продължиха да печелят предаването си, което доведе до 5-5. Тогава дойде важен момент за Федерер. Швейцарецът успя да направи много важен пробив, който впоследствие се засили и по този начин спечели с резултатите 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (4), 7-5 след 3 часа 36 минути на играта. Филип Чатри.