Инфлация 7,8 процента само за една година. Това е рекорд за последните 14 години у нас, сочи националната статистика. Продължава поскъпването на основните хранителни продукти у нас.
Така храните и безалкохолните напитки поскъпнаха с 8,9% през годината. Алкохолът символично поскъпна.
Рязък скок от над 22% обаче е регистриран в транспорта. Общият ръст в жилищния сектор – вода, електричество, газ и други горива – 11,6% на година.
Ще се справят ли домакинствата с рекордната инфлация?
Инфлацията оказва натиск върху семейството на Валентин Василиев от Мездра, което се състои от четирима души. Домакинството се издържа с 1700 лв. на месец, съпругата работи на минимална заплата, а само сметката за газ е 650 лв.
В София, където доходите са по-високи, инфлацията е и в семейството на Владимир Кузманов:
Колко ви струваха две торби с хранителни стоки?
– Точно 110 лева!
Колко дълго ще продължи това хранене?
– Максимум два дни.
На този фон синдикатите казват, че правителството трябва да мисли повече за политиката на доходите, тъй като хората започват да губят покупателна способност:
„Средната работна заплата в частния сектор се е увеличила с 12%, минималната заплата с 6% през миналата година. Ако сега имаме почти 8%, то инфлацията означава, че увеличението на минималната работна заплата вече е изядено, а увеличението на средната се стопи с повече от половината”, каза Любослав Костов от КНСБ.
Според анализатори високите цени на природния газ, електроенергията, горивата и последиците от пандемията са основните причини за високата инфлация.
Ако в началото се смяташе, че това е преходно явление – т.е. „Газовата криза ще спре, ще се добавят нови доставчици и ще премине, сега експертното мнение е, че няма да е мимолетна, ще живеем по-дълго с тази инфлация“, каза Руслан Стефанов, икономист в Изследователския център. демокрация.
На този фон притесненията на домакинствата относно цените продължават. Синдикатите настояват работещите на минимална заплата да бъдат освободени от данъци, за да се справят по-лесно с инфлацията.