Реал Мадрид спечели, но Барса впечатли

Беше доста след полунощ в Рияд, Саудитска Арабия, когато Ел Класико приключи. След 120 минути играчите едва вървяха, да не говорим за тичане и бяха на 6500 км от дома, но в крайна сметка Реал Мадрид успя. Последната топка беше уловена от легнал на тревата Тибо Куртоа, който запази рейтинга си за финала на Суперкупата на Испания. Голът на Феде Валверде в продълженията реши всичко и в крайна сметка мачът завърши с очаквания победител, но на Белия балет беше много по-трудно, отколкото мнозина си мислеха.

В тази забавна вечер всичко може да се случи – от 1:0 до 1:1, от 2:1 до 2:2 и накрая 3:2. Стрелката сочеше към Реал Мадрид, но Барса впечатли и беше много близо до целта. На първо място, каталунците, макар и губещи, отново започнаха да изглеждат като отбор – особено след големите надежди на Педри и Ансу Фати на терена.

Поне на терена мачът изглеждаше като истинско Ел Класико. И всичко завърши по същия начин, както започна – каталунците бяха “хванати”, а “Реал” за момент се възползва. В първия случай Бензема взе топката от Бускетс и даде асистенция на Винисиус. Докато капитанът на Барса осъзна какво се случва, топката вече беше в мрежата. Авторът на попадението направи само две докосвания, а голмайсторската атака се осъществи с четири докосвания на топката. Това беше характеристиката на играта на Мадрид – бързина и ефективност. Всяко празно място, предоставено от врага, беше като покана, която не можеха да откажат по най-мълниеносния начин.

Откриването на резултата от екипа на Анчелоти изглеждаше неизбежно, предвид превъзходството на белите в началото. След това Барселона реагира изключително коректно, но все още имаше усещането, че Реал Мадрид също може да стигне до наказателното поле на съперника за момент и почти без съпротива.

Щастливото изравняване на Люк де Йонг донесе подкрепа, която скоро се превърна в голяма крачка напред с изявите на Педри и Абде на полувремето. Резултатът веднага стана факт – Дембеле, Педри и Люк де Йонг имаха шансове един след друг. Последва воле на Дембеле, но мадридчани отново поведоха. Финото докосване на Модрич доведе до още по-красиво дърпане, завъртане и удряне на топката от това на Бензема. Ударът срещна напречната греда, но Карим отскочи в следващата атака и този път прошка нямаше – 2:1 в полза на Реал Мадрид.

През останалото време каталунците се опитваха да покажат, че нищо не е свършило. След като Фати изравни след броени минути оставащи, Лос Кулес стегнаха хватката си до краен предел, но отново бърза атака на Реал Мадрид върна предимството в корнера на Мадрид. Теренът се отвори за Лос Бланкос, Каземиро атакува, Родриго изигра ролята си, а Валверде пристигна на точката на дузпата, за да завърши.

Сухите мрежи пред двете попадения се държаха буквално до последните секунди, но в крайна сметка Реал Мадрид бяха тези, които все пак се изправиха на крака и останаха в Саудитска Арабия за финала в неделя.

Сид Лоу, Guardian, превод на “Theme Sports”

снимка: БГНЕС