Отлично представяне на студенти-спортисти от Русенския университет на Националната универсиада Стара Загора 2021

От 26 до 29 май 2021 г. в Стара Загора се проведе Националната студентска универсиада, организирана от Академичната асоциация на университетския спорт. Около 900 ученици взеха участие в спортни състезания по дванадесет вида спорт при условията на извънредно положение в страната. Русенският университет също е намалил броя на участниците и е изпратил представители до шест вида спорт – плуване, тенис на маса, бадминтон, волейбол, лека атлетика и баскетбол 3х3. Въпреки необичайните условия, студентите-спортисти от Русенския университет показаха отлични резултати и спечелиха 1 златен и 2 сребърни медала и взеха 8 награди.

Най-голям принос за постигнатите високи резултати отново имат плувците в лицето на Берна Чавдарова и Богомил Яковчев – спортисти на Русенския университет за 2020 година. Берна спечели златния медал на 100 метра свободен стил, сребърния медал на 100 метра бруст и четвъртия медал на 100 метра гръб. Богомил зае две пети места – на гърба на 50 и 100 метра.

Екипът по тенис на маса в състав сестри Ивелина и Адриана Иванови и Нелислава Любенова се представи на традиционно високо ниво. Ивелина и Адриана допринесоха значително за рейтинга във финалния турнир на Универсиадата, но поради отсъствието на Адриана в турнира, те се присъединиха към Нелислава. Отборът се представи добре и спечели сребърни медали в отборната надпревара.

Първото участие на национално ниво е регистрирано от екипа по бадминтон на Русенския университет в състав Александър Великов и Святослав Горанов. В условия на тежка конкуренция нашите участници достигнаха до финалната част на турнира по бадминтон и заеха печеленото четвърто място.

Финалният турнир по волейбол отново се проведе на много високо ниво – в състезанието взеха участие бивши и настоящи играчи на национални отбори и играчи на националната лига по волейбол. Въпреки високото ниво и „проведеното“ равенство, нашите волейболисти се представиха на много високо ниво и след победа над отбора на Нов български университет заеха шестото място.

Русенският университет участва в състезания по лека атлетика с екип от петима състезатели. Венцислав Генов зае пето място в хвърлянето на дискос, а Генадий Маринов зае шесто място в тласкането на гюле. Венцислав също участва в тласкането на гюле и завърши седми. В отборното състезание в дисциплините на групата за хвърляне нашите представители заеха четвъртото място. Таня Кадиева, участничка в гладкото бягане на 800 м, участва във финалната надпревара на дисциплината и зае осмо място.

Баскетболът отново се превърна в един от най-емоционалните спортове на Всеруската универсиада. Русенският университет участва в състезания по баскетбол 3х3 с женски и мъжки отбори. Мъжете завършиха на шесто, а жените на седмо място.

Турнирът по баскетбол завърши с традиционното състезание по хвърляне на кош. Радостин Колев, студент от Руския университет, стана единственият победител и спечели купата в това вълнуващо състезание.