Необяснимата игра усложни наглед лесната победа на Григор Димитров в Париж.

Най-добър български тенисист Григор Димитров победи Ришар Гаске с 2:1 (6:1, 4:6, 6:2) на старта на турнира Masters 1000 в Париж. Григор показа много по-добра игра от 35-годишния Гаске и го победи в първия сет, но през второто полувреме французинът значително подобри играта си и някак си успя да вкара мача в третия сет.

През първото полувреме Григор направи два пробива при сервис на Гаске и лесно спечели само за 28 минути. Тогава Гаске подобри играта си, въпреки че му беше трудно да спечели сервиращи игри. Но Гришо нямаше проблеми с подаването, с изключение на най-важния мач на сервиса.

При резултат 4:5 във втория сет Григор беше на сервис, когато внезапно се провали и даде на Гаске два сетбола. Докато французинът стигна до точката на пробив в мача (това, което остана в третата част). Димитров отклони и двата брейкбола, но след това Гаске получи нов брейкбол, който вече беше използвал и спечели сета.

В третия сет Григор отново доминира над противника и се откъсна от първия гейм с шут. До края българинът нямаше проблеми със сервирането, тъй като успя да попречи на Гаске да сервира. В края на сета Гришо направи още един спур и ускори победата в мача, който завърши за час и 47 минути и можеше да се превърне в доста по-изразителна победа.

РАЗВИТИЕ НА СРЕЩАТА:

КОМПЛЕКТ 1

десет – Григор направи двойна грешка при началния сервис в мача, като спечели паса си при 30 без проблем.

единадесет – Ришар Гаске веднага напомни за невероятния си бекхенд с една ръка, който на два пъти изненада опонента му. При сервис на французина Грисо отбеляза две точки, но Гаске завърши мача с мощен удар отдясно от основната линия.

2: 1 – Още един мач на 30.

3: 1 (пробие) – Първото равенство в мача, в което Григор стигна до четири брейкбола и успя да пробие от четвъртото полувреме. Ришар Гаске беше изключително колеблив относно сервиса, допусна двойна грешка и не отбеляза първия сервис. Той все пак отрази три брейкбола с брилянтна защита, но беше наказан при четвъртия опит.

4: 1 – Григор Димитров потвърди пробива, като даде играта на нула.

5: 1 (пробие) – Григор продължи да играе класове над своя съперник, който трагично сервираше и допусна твърде много грешки. Агресията на българина му даде предимство с 0:40. Гаске отрази първите два брейкбола, но в третия Григор опита.

6: 1 – Още един лесен сервис за Григор, при който даде само точка на своя съперник.

КОМПЛЕКТ 2

0:1 – Гаске успя да прекъсне негативната серия от първия сет и да спечели сервиса. Григор отново се покачи на 30, но французинът все пак успя да затвори паса си.

единадесет – Игра на 30 за Григор.

12 – Григор Димитров пропиля три пъти брейкбола и не успя да пробие Гаске, който се бори с всички сили за подаването си.

2: 2 – Сервиз игра на нула за Григор.

2: 3 – Гаске изигра друг мач, в който Гришо стигна до 30.

3: 3 – Пореден бърз сервис на Димитров, при който той даде на Гаске само една точка.

3: 4 – Още една игра на Ришар Гаске, спечелена с 30.

4: 4 – Григор Димитров продължи да печели пасове с лекота и в търсене на пробив да се фокусира върху подаването на противника.

4: 5 – Ришар Гаске поведе с 40:0 и изглеждаше, че ще затвори лесно. Григор обаче отрази първите две попадения, а едва в третото французинът затвори паса.

4: 6 (пробие) „Като гръм от ясно небе, Григор беше пронизан. След като Гаске пропусна една точка за пробив в два сета, французинът вече си осигури три. Първите два бяха отразени от Грисо, но вдъхновен от публиката, Гаске успя да се възползва от третата възможност и да спечели сета в своя полза.

КОМПЛЕКТ 3

десет (пробие) – Третият сет започна добре за Григор, който се подобри преди ранната почивка. Гришо поведе в резултата 40:15, като пропусна първия брейкбол, но вече на втората репетиция.

двадесет – Григор недвусмислено потвърди пробива, без да даде точка на съперника си.

2: 1 – Ришар Гаске изигра първия си гейм в третия сет, в който Гришо стигна до 30.

3: 1 – В този мач двама тенисисти се движеха точка по точка до 30:30, но Гришоуд взе следващите две точки и спечели паса си.

3: 2 – Равенство, при което Григор стигна до точката на пробив, но не го реализира, а след това Гаске завърши мача в своя полза.

4: 2 – Ришар Гаске се опита да устои на българския тенисист, като стигна до равенство 40:40. Гришо обаче отбеляза точка и спечели играта.

5: 2 (пробие) – Гаске взе първата точка в сета, но след това Григор спечели три поредни точки и спечели два скрити мача. Първият шанс беше пропуснат, но във втория Григор реализира пробите за втори път в сета.

6: 2 – Игра на 30 за Григор.

ПРЕДИ СРЕЩАТА:

Програмата на турнира в Париж предвиждаше Димитров и Гаске да се бият на централния корт на Париж, където мачът им е трети пореден. Феликс Огер-Алиасим и Джанлука Магер ще влязат първи в централния обект точно в 12.00 часа българско време.

Тогава в обекта ще влязат Пиер-Хюг Херберт и Карлос Алкарас. Едва след този мач идва ред на Григор, като мачът му с Гаске се очаква около 16.00 часа българско време.

Те имат осем мача, от които Гришо печели 3, а французинът 5 други. Последните три мача обаче бяха спечелени от Григор, последният от които се проведе през 2017 година.