Най-жалките дузпи: когато Бразилия по някакъв начин пропусна всичките си дузпи

Вчера, 17 юли, беше 10-ата годишнина от лудия футболен ден.

Ден, който ще бъде запомнен с някои от най-злополучните дузпи в историята, донасящи ужасно унижение на Бразилия и голямо петно ​​в кариерата на поне няколко играчи.

На току-що приключилото европейско първенство станахме свидетели на драматични изстрели от дузпата, а седмица след финала Англия не спря да обсъжда дузпи срещу Италия, при което три поредни пропуска на „трите лъва“ доведоха до загуба на Уембли. гмурнете се в скръбта.

Но тук историята припомня далеч по-бруталните провали на 11-метровия отбор. И това не е само екип.

Преди десет години отборът на звездите на Бразилия някак пропусна и четирите дузпи в четвъртфиналите за Купата на Америка срещу Парагвай.

Абсурдната ситуация беше толкова тъжна за бразилските фенове, колкото и за всички останали.

Ако се върнем още 17 години преди гротескния мач с Парагвай на 17 юли 1994 г., ще стигнем до финала на Световното първенство в САЩ, където футболните богове застават на страната на Бразилия срещу Италия.

Не липсваше драма, а емоциите се развихриха и в двете посоки, преди да се стигне до фаталния пропуск на Роберто Баджо. Феновете на двата отбора галят между болка и радост, надежда и разочарование.

Но дузпите срещу Парагвай бяха съвсем различни, нямаше надежда в бразилския лагер.

Още по-абсурден беше фактът, че парагвайците стигнаха до четвъртфиналите, без да спечелят нито един мач от турнира.

Трите им двубоя в групата бяха меко казано не впечатляващи и се състоеха от равенство без гол с Еквадор, 2: 2 с Бразилия и 3: 3 с Венецуела, като Парагвай водеше с 3: 1 в последния мач, но не успя да спечели.

Благодарение на известните си пищни правила за Купата на Америка, Гуарани продължи да бъде елиминиран като един от топ третите отбори.

Освен че нямаше победа, Парагвай също загуби своя талисман Роке Санта Круз поради контузия – и не изглеждаше като страхотен претендент за Бразилия на четвъртфиналите в Ла Плата, Аржентина.

Селесао има поколение невероятно интересни младежи като Гансо (21), Александру Пато (21) и Неймар (19), а последните двама току-що са вкарали два гола за Еквадор.

По това време парагвайската звезда беше не просто някой на терена, а горещата Лариса Рикелме, която обеща да позира разголена на плажа, ако нейните сънародници спечелят Купата на Америка. Естествено, по това време изглеждаше толкова невероятен сценарий, че обещанието й не беше акт на смелост.

Четвъртфиналите между двата отбора предлагаха скучен футбол без голове, а доминацията на бразилците се свежда до нищо поради нервността на играчите в жълто.

Най-вълнуващият момент през тези 120 минути беше битката между Лукас Лейва (тогава от Ливърпул) и Антолин Алкарас (по-късно от Евертън), която донесе и двата червени картона.

Доста вълнение обаче остана за дузпата.

Спектаклите бяха открити от бившия плеймейкър на Манчестър Сити Елано, който напомни на Баджо през 94 г. с невероятно сватбено хвърляне и изпрати топката високо над гредата.

Полузащитникът на Парагвай Едгар Барето направи жест и също пропусна вратата, но това беше последното ярко място за бразилците.

Трети зад топката остана Тиаго Силва, който тогава беше сред звездите на Милан. Неговият мек и неубедителен удар отклони Джусто Виард и дори след три пропуска, таблото остана нула.

Марсело Естигарибия първи удари мрежата и изведе Парагвай напред.

Може би най-голямата вина сред бразилските изпълнители е левият бек и бъдещият ресторантьор Андре Сантос.

Вече свидетел на доста нелепия опит на Елано да изплаши птиците над стадиона в Ла Плата, той сякаш нарочно се опита да прати топката още по-високо над напречната греда и успя, след което погледна укорително бялата точка.

Трябва да се помни, че разузнавачите на Арсенал бяха явно доволни от видяното, тъй като за по-малко от два месеца привлякоха Сантос и той се превърна в един от най-големите трансферни играчи на артилеристите.

Осмелен от мизерията на Селесао, Кристиан Риверос се изкачи до 2: 0 в полза на Парагвай с категорична игра, а Бразилия вече беше в равновесие, когато нападателят Фред с вечно тъжното си лице се насочи към 11-метровата дистанция.

Поради предишни подавания той не можеше да бъде много уверен в себе си, въпреки че прекара един от най-добрите си сезони на ниво клуб и спретнато премести топката от дясната греда.

Така Бразилия не само пропусна всичките четири дузпи, но и пропусна целта в три от тях.

Иронията е, че Парагвай стигна до финала, без да спечели нито един мач. На полуфиналите Гуарани се изправи срещу Венецуела и отново спечели дузпа след 0: 0 в редовно и продължения.

В мача за трофея най-накрая се намери някой, който нокаутира парагвайците, а Уругвай, за ужас на Лариса Рикелме и нейните сънародници, спечели с 3: 0.

В Бразилия този фарс от дузпи не можеше да бъде забравен бързо, но може би халфът на Елано пострада най-много.

Върна се да играе у дома и се премести в Сантос, вероятно с надеждата да блесне като съотборник на Неймар и Гансо и да удължи кариерата си в националния отбор.

Но тази досадна дузпа беше последната му игра за бразилския национален отбор. Само 10 дни по-късно Елано се върна към действие, този път в един от най-завладяващите мачове от съвременната футболна ера.

Сантос бе домакин на Фламенго в сблъсък между новата звезда Неймар и легендата Роналдиньо. Ней вкара два гола, един от които дори донесе Пушкаш, докато Роналдиньо имаше хеттрик и Фламенго спечели с 5: 4.

Елано не пропусна да остави своя отпечатък в мача, макар и не по начина, по който би искал. Към края на първото полувреме, когато резултатът беше 3: 2 в полза на Сантос, той започна да изпълнява дузпа а-ля Паненка.

Но играта беше толкова лоша, че вратарят Фелипе реши да жонглира с топката, преди да я хване.

Просто понякога най-добрият начин да забравите за унижението е да получите нови, дори повече.