Младежки финал между вицешампиони на US Open

Снимка: GettyImages

Финалите за жени на US Open ще бъдат изключително забавни, тъй като ще играят две тийнейджърки, Ема Радукану срещу Лейла Фернандес.

19-годишният британски селекционер направи нещо невероятно и стигна до финала, без да загуби нито един сет, включително в квалификациите. За сметка на Радукану 9 поредни победи при резултат 2: 0, което е чудовищно предимство за 19-годишното момиче.

На полуфинала тя победи гъркинята Мария Сакари и така стана първата квалификантка, която се класира за финала на Големия шлем. Радукану е и най -младият финалист на такова състезание от 2004 г., както и най -младият финалист на US Open от 1999 г.

Постижението на Лейла Фернандес е не по -малко значимо. Само 19-годишна представителка на Канада успя да победи Кая Канепи, Наоми Осака, Анжелик Кербер, Елена Свитолина и Арина Сабаленко-4-те най-добри тенисистки в света. В драма, продължила повече от 2 часа, Фернандес шокира феновете на Артър Аш, като спечели 3 сета срещу любимия на турнира Сабаленк.

Така за първи път в историята на Големия шлем ще се изправят тенисисти, които не попаднаха в основната схема. Ема е класирана на 150 -то място в света, докато Фернандес е на 73 -о място. Интересен факт е, че Радукану прекара 3 мача повече от противника си на финала, но прекара по -малко време на корта – 11 часа 34 минути срещу 12 часа 45 минути.

Последният тийнейджърски финал беше между Мартина Хингис и Серена Уилямс през 1999 г.