Медведев покачи с 0:2 и отново победи Оже Алиасим – TennisKafe

Четвъртфинал на Australian Open

Феликс Огер-Алиасим – Даниил Медведев 7-6(4), 6-3, 6-7(2), 5-7, 4-6

Даниил Медведев се класира за полуфиналите на Australian Open за втора поредна година след драматична победа в пет сета над Феликс Оже-Алиасим. Руснакът изоставаше с 0-2 сета и трябваше да спасява топката в четвъртия, но изнесе истинска лекция на тема “Mental Fortitude” и записа четвърти пореден успех над световния No9.

Съперник на руснака в борбата за място на финала ще бъде Стефанос Циципас, който победи Яник Синер по-рано днес.

Оже-Алиасим беше по-агресивният от двамата и записа повече аса (18–15) и уинъри (64–49) и по-малко двойни грешки (4–9). От друга страна имаше много по-малко непредизвикани грешки на Медведев (53-75), а руснакът реализира шансовете си за пробив много по-ефективно, реализирайки 3 от 5 (60%), докато съперникът му се възползва само от две от неговите единадесет. точки на прекъсване (11%).

През почти първия сет и двамата опоненти бяха много стабилни на терена, а първата възможност за пробив се появи едва в единадесетия гейм. Тя се отвори пред Оже-Алиасим, който обаче не успя да се възползва от добра възможност. Канадецът обаче продължи да оказва натиск върху Медведев и успя да направи пълен обрат, но руснакът веднага върна пробива, а това наложи тай-брек.

Обратният момент дойде при 4-3, когато Auger-Aliasim направи два мини-брейка, за да стигне до три поредни сета. Медведев парира първия страхотен диагонален бекхенд, но след това световният номер 9 изненада съперника си с много добър пробег и спечели първата част със 7-6(4).

В началото на второто полувреме подаването на Оже-Алиасим започна да създава сериозни проблеми на Медведев, а приемът на канадца се подобри значително, което му позволи да устои много по-ефективно на атаките за второто място. Това помогна на родения в Монреал тенисист да направи бърз пробив, след което постигна комфортна преднина от 3:0.

Медведев се опита да затрудни съперника си с къси пасове, но Оже-Алиасим се движеше отлично из корта и успя да контраатакува много успешно. No1 на Канада не позволи на световния номер 2 да стигне до точка за пробив през второто полувреме и загуби само две точки за сервис до края на сета, удвоявайки преднината си в мача след 6-3.

През третото полувреме Медведев отново започна да намира правилния ритъм и бекхендът отново се превърна в най-ефективното оръжие в неговия арсенал, но в същото време Оже-Алиасим продължи да показва много динамична игра, редувайки атаки от основната линия с спринтове. към мрежата. Единствената точка за пробив в сета беше пред канадката при 1-1, но Медведева показа невероятна игра в защита.

На тай-брека руснакът поведе с 2:1, но след това се наложи играта да бъде прекъсната за няколко минути заради дъжд и покривът над арената на Род Лейвър беше затворен. Паузата обаче не се отрази негативно на играта на Медведев. Напротив, вторият играч изигра един от най-силните си игри в мача и спечели сета със 7-6 (2).

Оже-Алиасим обаче отговори перфектно на предизвикателството и в четвъртия сет отново беше непоносим на терена. Медведев стигна до точка за пробив при 4-4, но канадецът запази самообладание и избегна опасността със зрелищна победна дясна ръка. Впоследствие 9-ият световен номер стигна до мачбола, който бе спасен от съперника с отличен удар от лятото към вратата.

Медведев реши да заложи на по-дефанзивен подход и да се стреми към по-дълъг плейоф, изчаквайки евентуалните неточности на съперника. Тази тактика се оказа успешна и руснакът поведе с 6-5 след три поредни непредизвикани грешки на Оже-Алиасим. Светът #2 отиде до три последователни точки на прекъсване, но не преобразува нито една от тях след двойна и непредизвикана грешка, последвана от много добре изтекъл тайм-аут в мрежата на Auger-Aliasim. Това обаче не разочарова Медведев и в крайна сметка той завърши мача с ас, побеждавайки със 7:5 в четвъртото полувреме.

Канадецът се опита да покаже бързата и технична игра, която показа във втория сет, но показваше все по-забележими признаци на умора, докато Медведев продължи да поддържа същото високо темпо, което му позволи да пробие и да поведе с 3-1. Оже-Алиасим намали резултата, но поиска почивка по болест след петия мач заради болки в глезена.

Светът #9 се върна на корта, но движението му беше затруднено. Въпреки това той продължи да дава всичко от себе си, а усилията му бяха възнаградени, когато стигна до два поредни 4-5 брейкбола. Те обаче бяха пропуснати след две неуспешни атаки, а впоследствие сервисът на Медведев му позволи да си върне контрола над играта и да победи при 6-7 (4), 3-6, 7-6 (2), 7-5, 6-4 . след 4 часа 42 минути игра.