Лудогорец унизи ЦСКА-София с 5-ата си Суперкупа

Разградчани вече са единственият рекордьор в мачовете за наградата.

Шампионът на Лудогорец победи победителя на Купата на България ЦСКА-София с 4: 0 и спечели Суперкупата на страната в мач, който официално откри новия сезон в българския футбол. Мачът се проведе на Националния стадион „Васил Левски“ в София пред около 10 000 зрители, предимно фенове на „червените“, разочаровани от унижението на своите фаворити от жителите на Разград.

Въпреки уверенията на треньора Любослав Пенев, че отборът е готов за предизвикателството и е фаворит за трофея, София напълно надигра и наистина трябва да се радва, че е допуснала само четири гола. В началото на мача голът на Зелените бе отменен от рефера Ивайло Стоянов след консултация с VAR, който дойде едва след подновяването на играта от центъра.

Резултатът остана 0: 0 до 29-ата минута, когато Алекс Сантана се възползва от отлично подаване на Кирил Десподов и изпрати топката с глава от дузпа зад безпомощния Густаво Бусато. Лудогорец удвои разликата в 41-ата минута след още по-красива комбинация от Доминик Янков и Десподов, който направи второто си подаване в мача.

Бившият нападател на Литекс и ЦСКА София взе активно участие в следващите два гола на настоящия си клуб, под постоянните обиди на агитката в сектор D. Веднага след почивката Десподов притисна вратаря на „червения“ Бусато, който излезе да рита топката, а бразилецът го ритна в крака на българския национален отбор, той се върна в празната си мрежа и бе изпратен в неговата врата . от Pieros Sotiriou.

В самия край на мача Десподов изпревари Юрген Матай и върна топката от веригата на Mavis Chibot, която оформи крайния резултат с челен удар по празна врата. В времето за спиране разградчани имаха възможност да атакуват още повече София, но Бернард Текпетей стреля покрай страничната лента.

В пристъп на безпомощност Георги Йомов поиска два жълти картона за две минути и напусна ЦСКА София с човек по-малко в последните секунди.

За „Лудогорец“ това е пети триумф в мачовете за Суперкупата, с който отборът стана единственият рекордьор по брой трофеи. До момента Зелените споделят първо място във вечната ранглиста с ЦСКА, който печели награди през 1989, 2006, 2008 и 2011 година. Новият хегемон на българския футбол вдигна купата през 2012, 2014, 2018, 2019 и 2021 година. …

„Резултатът е резултатът. Може би твърде голям за този тип мач, но понякога се случва. Понякога топката пропуска, а понякога вкарваш всичко. – обобщи треньорът на Лудогорец Валдас Дамбраускас пред Диема Спорт. – Искам да благодаря на всички. Това не означава, че този трофей е най-значимият в нашата история. Много съм доволен от победата. Проблемът е, че не можем да поддържаме това ниво в 10-15 игри. Мисля, че ЦСКА ще забрави това поражение след няколко дни. След няколко часа ще забравим за успеха, защото трябва да се концентрираме върху мача с Мура. Победихме, но никой не знае за какви тържества няма място ”.

За разлика от вчерашната пресконференция, по време на която той беше убеден в превъзходството на отбора си, тази вечер Любослав Пенев беше много по-селективен в речите си.

„Загубите винаги са неприятни. Беше точно навреме за нас. – каза треньорът на ЦСКА София пред Дима Спорт. – Сгрешихме, трябва да се огледаме, анализираме и научим. Сериозни грешки, ще се погрижим това да не се повтори. Ще се спра на тази тема. Без драма, това е спорт, това е състезание, единият ще спечели, другият ще загуби. Не трябва да има подценяване в европейските мачове. Имаме 3-4 дни за сериозна работа, след това мачът в Европа, след това започва шампионатът. Играчите са отговорни, те са умни, те разбират всичко. Има неща за моделиране. Има неща, които не работят, но ще се случи. „