Крейчикова на финала на Ролан Гарос, след като победи Сакари – TennisKafe

Ролан Гарос, полуфинали

Мария Сакари – Барбора Крейчикова 5-7, 6-4, 7-9

Барбора Крейчикова стигна до финала на Откритото първенство на Франция тази година след драматичен успех от три сета над световния номер 18 на Мария Сакари. Гъркинята беше считана за фаворитка след елиминирането на шампиона Иги Швонтек на предишния етап, но Крейчикова изигра поредния силен мач във френската столица и си спечели място във финалната среща.

Нейният съперник в мача за трофея ще бъде Анастасия Павлюченкова, която днес победи Тамара Зидансек.

Победата на Крейчиков означава, че за втори път в последните три издания на турнира чешки тенисист ще стигне до финала. През 2019 г. Маркета Вондрушова стигна до последния мач от състезанието, но загуби от Ашли Барти.

Крейчикова игра по-агресивно през по-голямата част от мача и записа повече победи (31–27), но броят на непровокираните грешки също беше по-голям (58–53). Сакари вкара повече сервис точки (72–68), но чехът беше по-ефективен в отговор (58–46) и направи нов брейк (7–6).

Сблъсъкът започна много интригуващо, тъй като в първите три мача никой от противниците не спечели подаването си. Сакари бе първият, който затвърди своя пробив и поведе с 3: 1, но след това пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Крейчикова да намали резултата. Тази грешка на гъркинята й струва скъпо, защото след нея светът # 33 изигра един от най-силните периоди на мача.

Крейчикова на два пъти успя да пробие подаването на съперничката си и спечели поредица от четири поредни гейма, като поведе едновременно с 5: 3. Сакари нямаше да се предаде без битка и значително подобри играта си, записвайки два гейма в ред до нула. Крейчикова обаче отговори на предизвикателството на съперницата си и прекъсна серията си, след което записа решаващ скок и спечели първия сет със 7: 5.

В началото на второто полувреме обаче балансът се преобърна в полза на Сакари. Гъркинята се завърна на корта вече трансформирана и започна да играе много динамично и агресивно, тъй като нейната тактика определено завари Крейчикова неподготвена. Номер 18 в света поведе с 4: 0 и като че ли спечели без усилие сета. Крейчикова обаче прекъсна серията, след което направи пробив и намали разликата наполовина. Сакари можеше отново да получи голяма преднина, но прекара две поредни точки за пробив и опонентът й направи резултата 4-3.

Гъркинята отговори с игра на нула, но Крейчикова запази интригата си и също спечели следващото си подаване. Сакари достигна зададената точка, която бе спасена от опонента си. Впоследствие гъркът пропусна още една възможност да спечели сета, но продължи атаката и се възползва от третия шанс за това. Този път 18-ата ракета на света не сбърка и изравни резултата в мача, като спечели с 6: 4 през второто полувреме.

Финалният сет започна от нулата за Крейчиков, но Сакари отново наложи непосилна скорост на чеха и направи обрат, след което поведе с 3: 1. Гъркът запази разликата от два гейма до 5: 3, а в деветата тя достигна до точката на мача. Крейчикова обаче избяга от опасността и успя да спечели надмощие, след което опита 5-5.

Силната чешка игра продължи и тя направи обрат, но Сакари не й позволи да постигне решителния пробив и спечели подаването. Крейчикова отново поведе след нулевата игра, но след това пропусна три шанса за победа и равенството беше възстановено. Това обаче не разочарова чехкинята, която възвърна преднината и впоследствие направи решителен пробив, който й донесе успех с резултатите 7-5, 4-6, 9-7 след 3 часа 19 минути игра.