Край на тестването! След 44 години Австралия има шампион от домашни турнири

Мелбърн избухна от вълнение, след като Австралия очакваше с нетърпение да спечели тенис турнира от Големия шлем, който беше домакин от над 100 години.

В последните 44 от тях страната не е постигнала титла нито при мъжете, нито при жените, а Ашли Барти държи титлата днес след зашеметяващ обрат във втория сет и победа с 6-3, 7-6 над американеца Даниел Колинс.

Световният No1 в класацията обърна втората част с резултат 1:5, настигна съперника с два пробива, влезе в тай-брека и го спечели убедително с резултат 7-2. Финалът продължи по-малко от час и половина и той можеше да отиде в друга лента, когато изпомпваше в комплекти.

Американецът загуби контрол над втория сет, а Барти, подкрепен от шумна публика, като на футболен мач, просто излетя в червено. Тя спечели титлата, без да загуби нито един сет от съперничките си.

Снимка: Getty Images

Публиката на снимачната площадка побесня, но хиляди хора отвън изпълниха Мелбърн Парк, гледайки големите екрани и чакайки големия момент.

И наистина е исторически.

След 1978 г. Австралия не е имала титла след турнира си Australian Open. Тогава Кристин О’Нийл спечели финала срещу Бетси Нагелсен и никой не подозира, че австралийският тенис е изправен пред почти половин век суша.

През тези години мъже като Пат Кеш, Пат Рафтър и Лейтън Хюит се провалиха при мъжете. Саманта Стосер, Белинда Кордуел, Йелена Докич бяха близо до жените, но не стигнаха до трофея.

Сега Барти го направи и как. Тя е уверено на първо място в рейтингите от почти 2 години. След 14 титли през този период, две от които на други турнири от шлема, нейният златен момент дойде у дома в Мелбърн.

Колинс се появи на турнира под номер 30 в ранглистата и не беше нито за минута сред фаворитите, за да се доближи до купата.

Но тя преодоля всичко по пътя си към финала, а днес имаше невероятен шанс във втория сет, когато сервира два пъти за победа и изравни.

От понеделник тя влиза в топ 10, а по всичко личи, че най-добрите й предстоят. Ако тя играе така, както е играла през последните две седмици в Мелбърн, не е чудно да я видим отново на финала на Шлема.

Барти вече има три титли в четири големи състезания – Ролан Гарос, Уимбълдън и Австралия. Тя е само на 25 години и се очаква да доминира в женския тенис в обозримо бъдеще.