Какво ще стане с жребия на Australian Open, ако Джокович бъде депортиран ᐉ Новини Fakti.bg – Спорт

Решението на австралийските власти да отнемат визата на Новак Джокович може драстично да промени жребия за Откритото първенство по тенис, което започна в Мелбърн в понеделник.

Сърбинът е номер 1 в схемата и в първия кръг трябваше да се срещне със своя сънародник Миомир Кечманович. Ако Джокович не успее да докаже право на участие в турнира втори път, той ще бъде депортиран и няма да може да играе. Това означава, че мястото му в тегленето на първия кръг ще остане празно.

Според правилата обаче мястото под номер 1 в тегленето не може да бъде заето от „късметлия губещ“ от квалификациите, така че някои от играчите, заели места, ще получат нови противници.

Така мястото на Джокович ще бъде заето от Андрей Рубльов от Русия, пети в схемата. Мястото на Рубльов, който ще се изправи срещу италианеца Джанлука Магер, ще бъде заето от Гаел Монфис под номер 17. Александър Бублик от Казахстан ще заеме 35-то място в света вместо французина, чийто съперник е аржентинецът Федерико Кориа. Мястото на франзела ще бъде заето от играча, дошъл от квалификацията.

Отстраняването на Джокович от турнир, който е печелил през всяка от последните три години, може да му причини други спортни и технически проблеми. Сърбинът рискува да загуби първото място, ако турнирът бъде спечелен от Даниил Медведев (Русия), който завърши втори, или Александър Зверев (Германия), който завърши трети.

Освен това Джокович ще загуби ценна възможност да се изправи срещу швейцареца Роджър Федерер и испанеца Рафаел Надал в съперниците си за най-много титли от Големия шлем. В момента и тримата имат 20.

Федерер обаче пропусна турнира заради операция на коляното, което означава, че Надал може да се възползва най-много от ситуацията.

Испанецът, номер 6 в схемата, може да се изправи срещу Джокович на полуфиналите в Мелбърн. Възможен сблъсък с Рубльов на този етап би изглеждал много по-лесен за Надал, който спечели турнира в Мелбърн през 2009 г., но загуби финалите през 2012, 2014, 2017 и 2019 г.