Какво се случи със Санчо в Манчестър Юнайтед?

Когато подпишете с Манчестър Юнайтед и бъдете елиминирани от Англия в третата си международна пауза, тогава нещо за интеграцията ви във Висшата лига е сериозно погрешно.

Цифрите на Джейдън Санчо, меко казано, тревожат футболиста за цената и потенциала, преследван от Юнайтед в продължение на три години, преди най-накрая да сложи край на трансферната епопея миналото лято.

До момента нападателят записа 13 мача във всички турнири за новия си отбор, но в тях изигра само 566 минути и остана на терена само веднъж за целия мач. Приносът му е 0 гола и 0 асистенции, както и много редки полезни действия във всеки аспект на играта.

Добрата форма на Мейсън Гринууд е фактор, но по-голяма причина е привлекателността на Кристиано Роналдо, който попита мениджъра Оле Гунар Солскяр и целия клуб за адекватността на планирането. Защо бяха похарчени £73 милиона за един от най-желаните млади играчи в Европа, когато в момента му вярвате само в 39% от мачовете?

Напоследък Санчо изглежда е косвена жертва на всеобщата криза в отбора. Солскяер се опита да обърне нещата, като въведе нова формация 3-4-1-2, в която изглежда няма място за типичните калници – въпреки че 21-годишният все още има възможността да бъде включен в това. Олд Трафорд изглежда доста мрачно, но информация от клубни източници предполага, че Санчо има бъдеще в Юнайтед. И всеки трябва да бъде търпелив с него.

Младежът от Борусия Дортмунд стоеше с ококорени очи в съблекалнята на 11 септември след домакински мач с Нюкасъл при убедителна победа с 4: 1. Когато съотборник го попита защо е толкова шокиран, той призна, че причината е темпото в Висшата лига. „Свикни“, беше съобщението, което получи. Източници казват, че оттогава той е работил усилено, за да навакса изоставането и знае, че играта му трябва да се промени.

В Борусия Дортмунд Джейдън Санчо беше част от отбор със светкавичен стил на игра, но в Бундеслигата не е толкова бърз. Предишен опит като английски футболен специалист от ранна възраст в Уотфорд и Манчестър Сити и не може да го подготви за ниво във Висшата лига. В националните отбори темпото обикновено е несравнимо по-ниско, така че 23 мача за националния отбор на Англия също едва ли ще му помогнат много в това.

Трябва също да се отбележи, че в началото на кампанията Джейдън страда от заболяване, което е по-сериозно от публично обявеното. По време на предсезонната подготовка той развил остра ушна инфекция, която му попречила да тренира на 100%. Това беше последвано от нараняване на пищяла.

В този контекст трябва да се оцени играта му срещу Саутхемптън, Уулвърхемптън и Лестър. Общо за Манчестър Юнайтед във Висшата лига Санчо създаде 8 положения и отправи три удара. За Борусия той изигра 134 мача, записа 50 гола и 64 асистенции – показатели от съвсем различен калибър.

Някои се чудят дали футболът на Солскяер, който се основава предимно на отделни епидемии, е правилен за Санчо, играч, свикнал да играе в по-добре дефинирани системи. Разбира се, изненадващо е, че нападателят рядко работи на десния фланг, където най-често играеше в Германия.

Срещу Саутхемптън, Аталанта и Манчестър Сити имаше периоди отдясно, но Солскяер определено предпочита да го пусне отляво. Присъствието на Роналдо промени целия състав на атака и остави Антъни Марсиал за няколко минути, измествайки Гринууд от центъра на атаката надясно, а шансовете на Санчо също намаляха.

Единствените му пълни 90 минути бяха загуба от Уест Хем в Carabao Cup – много разочароващ мач за Юнайтед. Срещу Йънг Бойс новобранецът беше пожертван в 37-ата минута, когато червеният картон на Арън Уан-Бисак трябваше да бъде сменен. И точно този мач от Шампионска лига подхождаше на Санчо като качество.

Друг детайл от сагата с атракцията на футболиста е историята на фланелката №7. Това беше обещано на Джейдън по време на разговорите с Юнайтед през лятото на 2020 г. Планът беше същият и за следващото лято.

Но след това номер 7 беше взет от Единсън Кавани, който не беше развълнуван от идеята да даде номер на играч, 13 години по-млад от него – като се има предвид, че самият уругваец беше напълно влюбен да се съгласи да остане на “Олд Трафорд”. Санчо беше малко объркан от развитието на този казус, защото в крайна сметка се примири с номер 25, за да напусне “седмицата” на Кавани, който след това я даде на Роналдо. Поне на терена изглежда, че Санчо и Роналдо имат разбиране, ако се съди по няколко техни комбинации в мачове.

А ако погледнем резултатите от 73 милиона таланта, те играха в Шампионската лига срещу Виляреал и след това при гостуването на Аталанта. В Бергамо Санчо допринесе за забавянето да изравни резултата на Роналдо и взе участие в атаката за него. Той също така създаде добра позиция за Дони ван де Бек, като се има предвид, че се появи в мача едва в 87-ата минута.

Той също се опита да прехвърли отбора срещу Манчестър Сити, когато се появи през второто полувреме, но в този мач червените дяволи бяха твърде безнадеждни. Санчо обаче бутна в точния момент и показа отдаденост в защита, което потвърждава идеята на Солскяер да го превърне в десен бек, ако запази 3-4-1-2.

В тренировките през последните седмици талантът беше тестван в нова позиция като алтернатива на Уан-Бисаке (който отдавна беше критикуван за много скромния си принос към атаката).

Срещу по-защитни отбори Солскяер може да реши да тества Санчо за по-дълго време в новата му роля. На пръв поглед това не е най-подходящата позиция за процъфтяване на офанзивните качества на скъпа добавка, но може да помогне за балансиране на отбора.

И Санчо си остава млада надежда с голям потенциал, а Олд Трафорд все още вярва, че ще видим страхотни неща от него. Въпреки че началото явно не отговаряше на очакванията.