Исторически! Ема Радукану на финала на Откритото първенство на САЩ – Тенис – Голям шлем

Ема Радукану продължи да пише история на Откритото първенство на САЩ, след като стигна до женския финал, след като победи Мария Сакари с 6-1, 6-4.

Квалификацията от Великобритания не пощади топ 17 на Гърция в основната схема и спечели след час и 25 минути игра. Тя започна чудесно и след две изблици бързо поведе с 5: 0. През второто полувреме британката отново се принуди да направи 2-1 пауза, преди да достигне до крайния успех и първия си финал от Големия шлем в кариерата си.

Радукану запази седем точки за брейк пред Сакари, като двамата тенисисти завършиха с почти еднакъв брой победители – 16 към 17 в полза на гърка, но непровокираните грешки на Сакари бяха почти удвоени – 33 на 17. 18 -годишният младеж футболист. старият Радукану стана първият квалификант, който веднъж стигна до финала на Големия шлем, като го постигна, без да загуби нито един сет. 150-и в световната ранглиста стана най-младият финалист на каската след триумфа на 17-годишната рускиня Мария Шарапова на Уимбълдън през 2004 г.

В спор за трофей в Ню Йорк тя ще играе с друга тийнейджърка-19-годишната канадка Лейла Фернандес, която нокаутира втората ракета на света Арина Сабаленко след 7-6 (3), 4-6, 6-4 в играта. почти два часа и 25 минути от битката.

Беларусът започна мача по -добре и след ранна пауза поведе с 3: 0, но канадецът постепенно намери ритъм и върна почивката в седмия гейм. Стигна се до тай-брейк, когато Фернандес спечели четири точки подред 3: 3, с което завърши мача в своя полза. Вторият сет започна с ранен брейк за Сабаленко, която отново загуби предимството си в мачовете. Вторият в света обаче направи нов пробив в деветия мач и успешно изравни резултатите.

В решаващата част Фернандес удари първи с пробив в шестия гейм, който веднага бе върнат от Сабаленко. В десетия мач обаче представителката на Беларус претърпя фатална пукнатина, а съперничката й стигна до първия финал на испанските турнири. Фернандес запази седем от 11 шанса за пробив пред Сабаленко, който имаше осезаемо предимство при победителите – 45: 26, но много по -непровокирани грешки – 52: 23. Канадецът Фернандес влезе в спор за титлата след първото сваляне на последното шампион на годината. Flushing Meadows Naomi Osaka, а след това победи Angelica Kerber, Elina Svitolina и сега Sabalenko.

Финалът между Фернандес и Радукану ще бъде първият сред тийнейджърите в турнирите от Големия шлем след това между 17-годишната Серена Уилямс и 18-годишната Мартина Хингис отново в Ню Йорк през 1999 г., в който американката спечели първата от нея мачове. шест корони у дома.