Европейски отбори: Македонската еуфория е разбираема

В дните преди старта на европейското първенство на 11 юни Dir.bg ще представи всички отбори финалисти.

Ние сме в група С, където абсолютният дебютант Северна Македония ще се състезава с Холандия, Украйна и Австрия.

Представления на Европейското първенство

Това ще бъде първият голям форум за държава, която се представи като отделен член на УЕФА от 1994 г. насам. В квалификационните турнири северните македонци винаги са били голям аутсайдер.

Екипът спечели правото да участва в състезанието благодарение на представянето си в първото издание на Лигата на нациите. Там Северна Македония спечели групата си в най-слабата D-дивизия в компанията на Армения, Гибралтар и Лихтенщайн. Западните ни съседи спечелиха пет победи в шест мача и спечелиха правото да участват в плейофите за достигане до голямото първенство. Косовският отбор пръв отпадна там, а Грузия стана жертва на големия финал в Тбилиси.

Снимка: Гети изображения

Еуфорията в Северна Македония е огромна и играчите на настоящия списък се считат за герои. И за това има причина.

Екип

Северните македонци имат играчи на шампионата, за които България засега може само да мечтае. Те имат представители от английската Висша лига, Серия А, Бундеслига и испанската Ла Лига. Това са четири от първите пет европейски първенства.

Само трима играчи от настоящия списък с 26 души се състезават в местното първенство, което доказва, че страната може да разкрие таланти.

Ветеранът Горан Пандев играе за Дженоа дълги години, а защитникът Ескан Алиоски е един от най-важните играчи в английския Лийдс. И тук е халфът Енис Барди, който е част от испанския „Леванте“.

Северна Македония играе много усилено, след като се класира за европейското първенство. Отборът спечели историческа победа над Германия като гост в наскоро стартиралата световна квалификация, а преди дни победи Казахстан с 4: 0. В последните 14 мача от всички турнири отборът спечели 8 победи.

Развъдчик

45-годишният Игор Ангеловски е големият архитект на този безпрецедентен успех. Той е начело от 2015 г., а преди това треньорският му опит не беше особено важен. Той отговаряше за отбора на Скопие Работнички, с който спечели веднъж в местното първенство и два пъти в Националната купа между 2013 и 2015.

Писането:

Вратари: Укра Димитревски (Райо Валекано), Ристо Янков (Работнички), Дамян Шишковски (Докса Катокопия)

Защитници: Егзон Бейтулай (Скандия), Гоко Зайков (Шарлеруа), Кире Ристевски (Уйпещ), Висар Муслиу (Фехервар), Езкан Алиоски (Лийдс), Стефан Ристовски (Динамо Загреб), Дарко Велковски

Полузащитници: Ариан Адеми (Динамо Загреб), Ферхан Хасани (Партизани), Тихомир Костадинов (Ружомберок), Бобан Николов (Лече), Енис Барди (Леванте), Стефан Спировски (АЕК Ларнака), Елиф Елмаски (Чутартависки))

Нападатели: Иван Тричковски (АЕК Ларнака), Александър Трайковски (Майорка), Горан Пандев (Генуа), Влатко Стояновски (Чамбли), Кръсте Велкоски (Сараево), Мариан Радезки (Академия Пандева), Даниел Аврамовски (Кайзериспор)

Звезда

Горан Пандев е жива легенда на северномакедонския футбол и несъмнено най-обичаният спортист в страната. Той държи рекорда по брой мачове (119) и голове (37) в национална фланелка и сега е на 37 години.

Снимка: AP / BTA

Именно Пандев вкара победния гол в плейофите срещу Грузия, който зарадва страната. Горан е играл в Серия А за цяла вечност, като през годините е ръководил отборите на Интер, Лацио, Наполи и Дженоа. Играе за Грифините от 2015 г. и изиграва 156 мача за отбора.

Дебютира в националния отбор през 2001 г. и бързо се превръща в един от лидерите на селекцията. Сега това е емблемата на Северна Македония и това ще бъде последното голямо първенство.

Групова програма:

13 юни, Австрия – Северна Македония в Арена Национал в Букурещ

17 юни, Украйна – Северна Македония в Arena Nacional в Букурещ

21 юни, Северна Македония – Холандия в Йохан Кройф Арена в Амстердам

Букмейкъри:

Северните македонци са най-големият аутсайдер на предстоящото европейско първенство заедно с финландския отбор. Шансовете на страната да спечели шампионата са 501.

Що се отнася до изхода от групата, тук нещата стоят сходно. Ако смятате, че Северна Македония отговаря на условията за изключване и сте прави, инвестицията ви ще се увеличи 3,50 пъти.