Дузпа спаси Русия от добре координиран български отбор в защита

Снимка: Гети изображения

Национален отбор на България по футбол беше близо до фиксиране на престижно равенство с участник Евро 2020 Русия в приятелски мач, но дузпа в 83-ата минута донесе победата на Националния отбор. България стоеше добре на терена, играчите следваха тактическите указания на Ясен Петров и се движеха компактно. Руснаците нямаха много ясни позиции, но „лъвовете“ не можеха да се похвалят с такива. Ето как се разви самата среща:

Лвов стартира мача много ентусиазирано и успя да намери резултат още в 3-ата минута! Кирил Десподов даде пас на Момчил Цветанов, но топката му се оказа малко дълга, а играчът на Локомотив Пловдив не успя да нанесе добър завършващ удар. Възбудата последва, Доминик Янков опита да овладее топката, но вратарят Шунин се намеси успешно и сложи край на опасността.

За съжаление на Ясен Петров, Кристиан Малинов беше контузен само 10 минути по-късно и беше заменен от Петър Витанов. Скоро Дзюба се свърза със Зобнин и той без колебание стреля, но за щастие топката прелетя над гредата. Постепенно темпото на играта се успокои и руснаците започнаха да налагат стила си – след 20 минути от началото на мача притежанието на топката беше 63:37 процента в тяхна полза!

На 28-ата минута Артем Дзюба дриблира топката около наказателното поле, след което подаде топката на Оздоев, който стреля диагонално без подготовка, но ударът му отиде на метър-два по-високо от горния десен ъгъл на българската врата. Лъвовете се държаха добре на терена срещу участника в ЕВРО 2020, играха компактно, но не можаха да организират по-добре атаката.

В 37-ата минута много активният Дзюба умело стреля топката и я подаде на Зобнин, но ударът му на земята попадна директно в ръцете на Иван Караджов. На 43-ата минута Петр Витанов пропусна топката в центъра на терена, Русия игра бързо и създаде опасна ситуация, но Валентин Антов се хвърли в сплит и не позволи на Головин да стреля по нашата врата. Колкото по-интересно беше в първата част!

Аш Петров направи смяна на пробив – Георгий Георгиев замени Иван Караджов под ухапа. Второто полувреме започна със същото темпо като повечето от първите 45 минути – Русия атакува, но без резултат. В 58-ата минута Атанас Илиев, който вкара гол срещу Словакия, замени Андрей Гълъбинов, а скоро след това Антонио Вутов замени Доминик Янков.

В 60-ата минута България претърпя нарушение в половината от полето на домакините и имаше възможност да центрира топката в руското наказателно поле, но Кирил Десподов разочарова от статичната ситуация. Осем минути по-късно силен удар от резервен Джикия прелетя покрай лявата греда на Георгий Георгиев.

В 73-ата минута стигнахме до опасна ситуация пред нашата врата, но вратарят на Черноморски показа отличен рефлекс и спаси силен удар на Юрий Жирков – каква намеса!! Само след 180 секунди България беше близо до гол – Десподов получи обвързващ пас и бързо се отрази на непокрития Атанас Илиев, но не успя да спре топката и съсипа може би най-добрата възможност за лъвовете!

В 83-ата минута Русия получи правото да изпълни глоба!! Валентин Антов закачи крака на Миранчук, а реферът веднага посочи бялата точка. Соболев застана зад топката и спокойно разбра – 10!! В последните минути на мача Георгий Минчев замени Ивайло Чочев.

2 минути преди края на редовното време Мостовой излезе един в един с вратаря, но ударът му дойде на метър-два от лявата греда на Георгий Георгиев. Колкото по-интересно беше в мача!

Състави:

Русия: Шунин, Караваев, Джикия, Семенов, Жирков, Баринов, Оздоев, Зобнин, Головин, Йонов, Дзюба

България: Караджов, Янков, А. Христов, Антов, П. Христов, Карагерен, Десподов, Чочев, Малинов, Цветанов, Гълъбинов

ПРЕДИ МАЧА

И този контрол като миналото – срещу Словакия, а бъдещето – срещу Франция, основно за да играе за младия отбор на Ясен Петров и да натрупа ценен опит. Русия се готви да участва в предстоящото Европейско първенство 2020.

Очаква се в мача отборът ни да бъде воден от капитанската лента Кирил Десподов, който скоро ще получи новата си роля.

Нападателят на Каляри, който вече беше капитан на трикольорите под наем в Лудогорец. Това се случи в квалификационните мачове на Мондиала със Северна Ирландия в Белфаст, когато Георги Костадинов беше заменен поради контузия.

Какво каза Кирил Десподов преди мача – прочетете тук.

Какво каза Ясен Петров преди срещата – прочетете тук.