Достатъчно 13 години: Холандия е осмият финалист на европейския

Холандия спечели втората си поредна победа в европейското първенство и след 2: 0 срещу Австрия в Амстердам спечели група C на континенталния шампионат. Лалетата са единствените, които имат пълен набор от точки след два изиграни мача и си осигуриха място в осминафиналите, като напуснаха групата си за първи път от 2008 г. насам.

През 2012 г. те бяха елиминирани в груповата фаза, а през 2016 г. не успяха да стигнат до финала на европейския футбол.

С днешната победа успешната серия на домакините продължи срещу този съперник – седем поредни победи, а последното поражение от Австрия датира от 31 години. Тогава днес са родени само двама от собствениците – Мартин Стекеленбург и Daily Blind.

Домакините се опитаха да наложат волята си и тестваха австрийците с няколко опасни атаки, а за по-малко от 10 минути получиха дузпа, спечелена от Дензъл Данфрис. Той беше свален от австрийския капитан Давид Алаба на границата на наказателното поле и след консултация с ВАР съдията нареди удар от 11 метра.

„Мемфис Депей“ пристъпи напред и с добре насочен удар в долния десен ъгъл на вратаря Бахман се втурна в правилната посока, но топката мина под удара му – 1: 0.

Така Depay вече е отбелязал голове във всички международни турнири, в които е участвал със своите клубове и националния отбор – Лига Европа, Шампионска лига, Лига на нациите, Световната купа, а сега и европейската.

Снимка: Гети изображения

Австрия продължи напред след гол, но без особен успех. Гостите стигнаха до наказателното поле на оранжевите, но това беше краят. Но собствениците са по-внимателни в защита, като една идея се втурва в атаката при всяка възможност.

На 24-ата минута Депай усети атрактивен удар от движението, когато бе разкъсан на скорост отдясно, но стреля от външната страна на вратата. Гостите бяха последвани от силни минути – първо Баумгартнер нанесе диагонален удар в далечния ъгъл на вратата, но Де Лихт спря удара с глава, а след това последва опасна комбинация в наказателното поле, която обаче така и не беше реализирана.

Натискът от Австрия се увеличи до такава степен, че в един момент, десет минути преди края, всички с изключение на вратаря бяха на половината път. Централният защитник Мартин Хинтегер опита късмета си със силен фалц от над 25 метра, но топката мина точно над гредата на Стекеленбург.

Шокиращ пас към Мемфис Депай! Патрик ван Анхолт изведе Ут Уегорст на добра позиция в наказателното поле, където той не стреля, а комбинира с нападателя Депай. В 39-ата минута обаче флангът изпрати топката над празното врата от няколко метра. Имаше нова атака по левия фланг, в която беше замесен Ван Анхолт – защитникът направи двойно подаване към Де Йонг и се отрази на Wijnaldum, чийто удар беше блокиран.

Австрия поведе след подновяването на играта, като позволи на Холандия да контраатакува половината от гостите на открито. Научената позиция след точно един час от играта прати топката към Уегорст на далечната греда след ъглов удар, той я изпусна на Де Йонг, който също удари с глава, но Бахман спаси.

Десният бек Дензъл Дъмфрис реализира втория си пореден мач в 66-ата минута, когато защитникът пробяга наполовина, за да получи пас от наскоро въведения Даниел Мален и след това изпрати топката във вратата на Бахман с 2: 0. Поради това той се присъедини към Рууд Ван Нистелрой, който беше последният холандец, отбелязал гол в първите си два мача на европейския финал.

Съживлението след ъглов удар за Австрия завърши с удряне на Алаба на сантиметри от гредата в 70-ата минута.

Пет минути преди края австрийците отправиха първия точен удар, но той не беше достатъчно силен и не представляваше особена опасност за Стекеленбург.

Разликата във възрастта между Stekelenburg (38 години и 268 дни) и Rein Gravenberg, който игра в резервата (19 години и 32 дни), е най-голямата между съотборниците на европейското първенство – 19 години и 236 дни

В последния мач от групата холандците ще се изправят срещу Северна Македония, докато Австрия ще се изправи срещу Украйна.