Джокович с обрат, рекорд и финал в Париж – TennisKafe

Полуфинал на ATP Мастърс 1000 Париж
н
ОВак Джокович – Хуберт Гуркач 3-6, 6-0, 7-6 (5)

Новак Джокович изпълни целта, заради която участва на Мастърса в Париж – да осигури края на сезон номер 1 в света. Сърбинът се нуждаеше от победа на полуфинала над Хуберт Гуркач и той постигна точно това – 3-6, 6-0, 7-6 (5) за 2 часа 16 минути. Успехът не беше лесен, след като Новак загуби първия сет от големия поляк. Вторият сет премина на същия дъх след 6:0 за фаворита, но това не обезсърчи Гуркач, който стигна до тай-брека с резултат 1:4 в третата част, но в него бяха две грешки отдясно фатално.

Така петкратният шампион на Париж си осигури място на финала, където го очаква победителят от втория полуфинал между Александър Зверев и Даниил Медведев. По-важното за него е, че изключва теоретичен шанс да изпревари руснак в класацията. да Джокович ще завърши годината под номер 1 за рекорден седми път, оставяйки го сам.споделя първото място със своя идол Пийт Сампрас.

В зала Берси Хуркач за пореден път показа през сезона, че мястото му на финала на ATP в Торино не е случайно. В началото на мача и двамата доминираха в своите сервиси, но е ясно, че Джокович започна по-крехко, като направи някои необичайни грешки и даде на противника повече точки от обикновено при първия сервис.

Това се оказа ключово в осмия гейм, в който полякът успя да пробие при резултат 5:3. Новак се опита да си върне спурта и в следващия гейм стигна до първия си брейкбол в мача. Сервизът обаче много помогна на Гуркач, който реализира втория сетбол.

Въпреки това, половин час по-късно, Hubi вероятно се чудеше дали спечелването на сета е толкова добра идея. Причина? Джокович спечели втория сет с 6: 0. Седмият във формацията допринесе значително за случилото се, тъй като играта му стана много по-несигурна, с повече грешки, а опитният му съперник се възползва максимално от тях.

В началото на решителния сет те размениха труден сервис, в който отразиха по една точка за пробив. Джокович обаче постигна заветния пробив 3:1, който беше закрепен с играта 0. По това време много фенове едва ли се съмняваха в успеха на номер 1 в света, но Хуркач нямаше да развее бялото знаме. Полякът показа невероятна издръжливост, след като изигра спурт в седмия мач, а след това при резултат 4:5 успя да изравни след спасена топка.

Стигнах до тай-брейка, в който полякът направи първия мини-брейк с резултат 3:2 след добра атака към вратата. За съжаление, в следващата игра, непредизвикана грешка вдясно доведе до анти-алиасинг. Следващата грешка на Хуби беше фатална – при резултат 5:5 той нанесе още един десен удар в тъч, а в следващия мачбол полякът отново изпрати топката в аут.