Джокович свали Надал след ексклузивен мач – TennisKafe

Ролан Гарос, полуфинали

Новак Джокович – Рафаел Надал 3-6, 6-3, 7-6, 6-2

Новак Джокович е втори подгласник на Ролан Гарос. Номер 1 в света направи нещо, което се е случвало само два пъти в историята – да победи Рафаел Надал в турнир, в който испанецът е 13-кратен шампион. Мачът от петък вечер със сигурност ще остане в историята благодарение на качеството, което предложихме и двамата, и безпрецедентното решение на френските власти да отменят вечерното време за зрителите на трибуните, за да могат те да гледат мача до края.

Боят # 58 от съперничеството на двамата определено не разочарова, тъй като премина през много обрати и инфаркти и в крайна сметка успехът на сърбина изглежда естествен, тъй като след първия сет той определено беше по-идеологичен, по-свеж и по-добре на корта. Всъщност мачът започна с пет загубени мача No1 в света, но до края на сета той успя да повиши нивото си и да демонстрира, че мачът няма да е лесен за опонента му. Само преди няколко месеца Надал не даде шанс на Джокович на финала през 2020 г., но сега ситуацията се промени. Постепенно сърбинът игра страхотно в реванша, а сервисът на испанеца не донесе бързи точки, което до голяма степен повлия на победата му в последните пет мача в червената зона. Освен това той все по-често успяваше да изкара Надал в далечен ъгъл, където Матадор не се чувстваше комфортно. Всичко това доведе до седем пробива в следващите три сета. Най-драматичният, а също и най-ценен по отношение на тениса беше третият сет, който продължи повече от час и половина и завърши с тай-брейк.

През четвъртото полувреме Рафа започна с пробив, но Джокович спечели шест поредни мача с 0-2 и по този начин нанесе само третото поражение на Надал на Ролан Гарос, тъй като предишните поражения бяха за него през 2015 г. и за Робин Содърлинг през 2009 г. Така след четири години Париж ще има нов шампион, който ще бъде определен от финала между Джокович и Стефанос Циципас. До момента между тях има 7 мача, а сърбинът спечели 5, включително и трите на клей. Те играха на полуфиналите миналата година, когато Ноле спечели пет сета. Сега успехът ще означава за него 19-та титла от Големия шлем и приближаване само до един от рекордите на Надал и Роджър Федерер. Това ще бъде 29-ият му голям финал и шестият в Париж, както и Бьорн Борг.

„Това е една от най-великите игри, които съм играл тук, може би най-великите. Атмосферата беше невероятна. Не знам дали някога съм усещал толкова много енергия от публиката на трибуните. Играта срещу Рафа на този корт, на тази повърхност, е най-голямото предизвикателство “, каза победителят веднага след успеха си.

Сблъсъкът №58 между двамата най-велики тенисисти в историята започна обещаващо, като Надал сервира над 8 минути. В него и двамата показаха високо ниво, а в крайна сметка испанецът парира два брейкбола, преди да поведе. Това, което се случи през следващите минути, беше много подобно на първия сет от техния финал през 2020 г., когато Надал спечели с 6: 0 и обяви „най-равномерният сет с 6: 0“.

За разлика от Жокера, 13-кратният шампион на Париж използва първия си брейкбол и след това поведе с 3: 0 в мач 0. Последва нов пробив и аванс от 5: 0, тъй като в тези моменти свят №1 изглеждаше безпомощен в сравнение с високи отскоци на опонента му, като прави много непровокирани грешки.

Джокович обаче за пореден път демонстрира какъв боец ​​е на корта. Последва първият му гейм в мача, след което Надал спечели сета. След почти 9 минути и две борби сърбинът вече върна едното от двете дръпвания. Рафа пропусна и третата точка, този път сервирайки на Ноле.

Надал обаче имаше втори опит да сервира за сета и играта започна страхотно. Друг изключителен гол доведе до 40-0 и три сет точки подред. И те бяха отразени, но все пак седмата общо доведе до успешен изход в 59-ата минута на играта.

Покачването на Джокович в края на първия сет се отрази в началото на втория. Отличната игра за реванш на сърбина доведе до ранна почивка с 2: 0, а Ноле се похвали с пет от последните шест мача в мача. За съжаление последва много лоша сервисна игра и повторен брейк 0.

Предимството на световен номер 1 обаче продължи да бъде факт и доведе до нов скок – 4: 2. Сценарият от малко по-рано можеше да се повтори, но този път Джокович отрази три възможности на големия си съперник да поведе с 5-2. В 5-3 сета 18-кратният шампион от Големия шлем отново имаше много работа. При резултат 30-30 той допусна първата си двойна грешка в мача, но отклони двата брейкбола и изравни.

Нивото на тенис все още беше достатъчно високо, но нищо не можеше да ни подготви за третия сет, в който двамата играха още по-добре и, разбира се, направиха един от най-добрите сетове в историята на турнира. Сетът продължи 92 минути и предложи много спиращи дъха изпълнения. И двамата демонстрираха своя клас на възвръщаемост, който им спечели много пробивни игри и моменти. Надал избяга в третия мач, но направи удар в петия, който успя да си върне веднага. Поредицата продължи – този път с пробив от 0 в полза на сърбина. Напредъкът беше потвърден, въпреки че не беше без почивка.

Драмата тепърва предстоеше – Матадор изравни резултата 5-5, след което отрази два шанса на опонента си, преди да допусне сетбол. Най-логичното се случи – тай-брейкът трябваше да определи победителя в сета. Той започна с двойна грешка на Надал, но мини брейкът веднага бе върнат. Решителният момент беше 4: 3, когато испанецът изстреля нов залп и даде необходимото предимство на съперника си.

За последно Рафа загуби два поредни сета на Ролан Гарос през 2015 г. от Джокович. По това време беше 22:40 ч. Местно време или само 20 минути преди вечерта, когато всичките пет хиляди зрители трябваше да напуснат местата си на трибуните на „Филип Шатри“. И точно в този момент за всички тях дойде страхотна новина – френските власти решиха да направят изключение и да разрешат повторение на мача в присъствието на феновете.

Дали това е вдъхновило Надал или нещо друго, е неясно, но началото на четвъртия сет донесе пробив и поведе 13-кратния шампион на Париж с 2: 0. Но добрите новини за него спряха дотук. Испанецът определено започваше да изпитва физически затруднения, а Джокович игра на корта с вдъхновение и се движи добре. Всичко това доведе до шест поредни мача и изключителна победа за родения в Белград рекордьор за номер 1 седмица в света.