Григор Димитров колебливо си тръгна, но след това в Париж се натъкна на Карен Хачанов.

Снимка: Getty Images

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров победи руснака Карен Хачанов с 2:1 (4:6, 6:2, 6:0) във втория си мач от турнира Masters 1000 в Париж. Българинът започна колебливо мача и загуби първия сет, но след това обърна играта, без да остави шанс на своя руснак.

В първия сет двама тенисисти сервираха перфектно и не дадоха почти нищо на домакина. При резултат 4:4 обаче Григор наруши сервиса и си позволи да удари с юмрук, което се оказа решаващо за първото полувреме. Във втория сет обаче Гришо натисна Хачанов и го счупи в самото начало, като в резултат записа нов шпур.

В третия сет Гришо беше още по-настоятелен, като не загуби нито един гейм от руснака. Така Григор Димитров стигна до 1/8-финалите на турнира в Париж, където го очаква победителят от двубоя между Александър Зверев и Душан Лайович.

РАЗВИТИЕ НА СРЕЩАТА:

КОМПЛЕКТ 1

Срещата започна без проблеми за обслужващите играчи. Сет започна с начален сервис на Григор, който донесе на противника само точка. В следващите два мача и Хачанов, и Димитров спечелиха пасове към нула. В следващите мачове нищо не се промени, което рядко водеше до плейофите. И двамата тенисисти сервираха добре и спечелиха лесно своите сервиращи игри.

При резултат 4:4 и сервис на Григор Карен Хачанов поведе с 15:40 и спечели две точки за грабването. Гришо обаче спаси и двата брейкбола и изравни играта. Българинът стигна до геймбола, който пропиля с лека ръка, а след това руснакът стигна до нов брейкбол, като този път опита. Тогава Хачанов сервира за сета и си осигури два сетбола. Първият отрази Григор с брилянтен бекхенд по късия диагонал, но във втория Хачанов затвори сета.

КОМПЛЕКТ 2

Вторият сет започна много по-добре за Гришо. Българинът откри сета със свой сервис, а след това си осигури два брейкбола при подаване на Хачанов. Първата точка за откъсване бе пропиляна, но във втората Григор се възползва от предимството и поведе с 2:0. В следващия мач Хачанов направи равенство 40:40, но Григор все пак се справи и си осигури шпура.

В следващите четири мача сървърите спечелиха безпроблемно, а Григор дори доведе играта до нула. При резултат 5:2 Хачанов подаде в мрежата, но игра неубедително и отново се пропука. Гришо стигна до 40:30, но Хачанов изигра сета. Българинът премина към нов сетбол, който този път беше реализиран, а резултатът беше равен в някои части.

КОМПЛЕКТ 3

Третата част започна по същия начин като втората – с подаването на Гришо и веднага след това пробив. Българинът спечели подаването си на 30 и след това се съсредоточи върху удара на Карен Хачанов. Руснакът предотврати две точки за пробив, но Гришо се оказа по-упорит и упорит тенисист и успя да пробие за трети път.

Българинът потвърди пробива, а в следващия мач стигна до нов пробив. След много дълъг мач Хачанов отново се пропука. Руснакът отклони три брейкбола към съперника си, но в крайна сметка точен пас позволи на Гришо да продължи напред в два пробива. В следващия мач Хачанов направи равенство 40:40, но Григор отново спечели и потвърди втория шпур.

Гришо дори успя да затвори мача предсрочно – 5:0 и сервисът на Хачанов стигна до нов пробив. Българинът пропусна два мача, но спечели мача от трети опит.

ПРЕДИ СРЕЩАТА:

Григор Димитров стартира успешно на последния за годината турнир от ATP Masters – в Париж. Хасковлията позволи на представителя на домакините Ришар Гаске да мечтае за нещо в техния мач и му подари сет, но все пак не остави никакво съмнение кой е най-добрият на корта.

Следващият етап от хасковския турнир ще бъде изправен пред по-сериозно изпитание в лицето на Карен Хачанов, който победи Микаел Имер в два сета – 6:4, 7:5 в отделни части. В момента руснакът е на 31-во място в световната ранглиста.

Докато Димитров и Хачанов имаха две срещи, и двамата бяха в полза на българина. Трябва да се отбележи, че на трева от 2018 г. и на изложбен турнир. Единственият им мач в официалния турнир ще се проведе на 27 октомври 2020 г., когато Гришо спечели в 2 сета във Виена.