Григор Димитров загуби от Циципас на старта във Виена – TennisKafe

Erste Bank Open, първи кръг

Григор Димитров – Стефанос Циципас 6-7 (6), 4-6

Григор Димитров отпадна от ATP 500 във Виена, след като загуби от лидера на веригата Стефанос Циципас в първия кръг. Двубоят можеше да се развие и по друг начин, защото българинът отбеляза три поредни сетбола през първото полувреме, но не можа да се възползва от тази отлична възможност. Така Димитров пропусна възможността да си осигури победа над първите трима тенисисти във втория пореден турнир, нокаутирайки номер 2 на Даниил Медведев в Индиън Уелс.

На следващия етап Циципас ще се изправи срещу победителя от двубоя между Душан Лайович и Франсис Тиафо.

Димитров отбеляза 89% от точките на първи сервис (39/44), но въпреки това Циципас беше по-продуктивен при първото хвърляне (54-49). Гръцкият тенисист реализира само една от двете възможности за пробив, които се откриха пред него (50%), но това беше достатъчно, тъй като Димитров не можа да използва нито една от четирите постигнати точки за пробив.

Първи комплект:

Димитров спечели хвърлянето и предпочете да сервира първи. Първият мач беше доста дълъг и те разчитаха основно на удари отляво надясно, като Циципас беше начело. По-късно обаче поддръжката на първата ни ракета усложни задачата, а гръкът направи две поредни грешки в отговор. Това помогна на Димитров да спечели началния мач.

Циципас беше малко колеблив при първия сервис и това помогна на Димитров да стигне до две поредни точки за пробив. И в двата случая обаче бекхендът заблуди българина, а впоследствие съперникът му направи две много добри атаки, които възстановиха равенството.

Сервизът на Димитров продължи да създава проблеми на Циципас. В третия гейм българинът напълно контролира играта и доведе резултата до 2:1 в своя полза, като спечели паса към нула. Първата ни ракета откри много добре игрището и в края на играта вкара своя пети уинър от началото на мача.

При второто подаване Циципас показа липса на концентрация, като на два пъти прати топката в трибуните след удар в рамката на ракетата. Димитров получи нова възможност за пробив, но този път не успя да се възползва от нея, като съперникът му отговори с неизбежен сервис. В последния мач Циципас удари мрежата, а първата ни ракета направи пас, но съперникът му беше готов за това и възстанови равенството в мача.

В петия мач Димитров водеше с резултат 40:0 и изглеждаше, че отново ще спечели убедително своя пас. За съжаление последваха три поредни грешки при бекхенд, които позволиха на Циципас да изравни резултата. Гъркът стигна до точката за пробив, която обаче Димитров отблъсна след отлична атака, завършила със залп от гол. Последва размяна на много добри атаки от основната линия, но в крайна сметка българинът сложи ас, с когото успя да вземе най-дългата игра в секунда досега (8 минути) и да си върне преднината с резултат 3 : 2.

Циципас отново се поколеба при първия сервис, но в същото време Димитров не беше особено убедителен на реванша. Това даде на гърка самочувствие за по-смела атака и завърши мача с точен удар, а също така спечели и третия си пас в мача.

Това обаче изобщо не притесни Димитров, който отговори с нулев гейм и доведе резултата до 4:3 в своя полза.

Радостта от първата ни ракета обаче не продължи дълго. След почивката Циципас значително подобри първоначалното си хвърляне и отново попречи на българина да направи пробив и да се откъсне в резултат.

Димитров отново грабна инициативата и поведе с 5:4 след нов много силен сервиз. Българинът непрекъснато караше Циципас да тича из корта и използваше отлично пространството пред себе си, тъй като единствената точка за гърка в деветия мач беше след грешка с първата ни ракета.

Финалистът от Ролан Гарос попречи на Димитров да направи решителен пробив, като започна десетата партия с две много успешни атаки с воле, а след това последва и третия си ас в мача. Българинът се опита да отговори на предизвикателството, но атаката му стигна далеч, а Циципас отново изравни резултата.

При началния удар Димитров продължи да атакува отдясно на съперника и тази тактика се оказа сполучлива. Българинът отново е близо до играта след спечелването на първата част, като статистиката сочи, че е отбелязал 91% от точките при първи сервис от началото на мача.

Циципас обаче също игра много солидно в първото хвърляне и успя да доведе сета до тай-брек.

В него Димитров започна много по-добре и успя да вкара три поредни гола. Всички те обаче бяха пропуснати, като вторият Циципас имаше късмет, след като пробитият българин стреля покрай вратата, след което първата ни ракета пропусна привидно с лек залп в мрежата. Третата в света, възползвайки се от колебанията в играта на Димитров, промени резултата, след което първата ни ракета допусна непредизвикана грешка в атака отдясно по диагонала, а сетът завърши при резултат 7- 6 (6) в полза на противника. първо място.

Втори комплект:

Циципас запази добър ритъм и започна второто полувреме с терена от нулата.

Димитров се оказа в опасност, след като падна с 15-30 във втория гейм, но сервисът на българина го извади от трудната ситуация и той възстанови резултата в сета. В последния мач Димитров показа много добра преценка, оставяйки подаването на Циципас на излизане.

Гръцкият тенисист не беше особено убедителен при втория сервис и често оставяше място на корта, за да атакува първата ни ракета. Димитров обаче не успя да се възползва от тези възможности и допусна няколко грешки, позволявайки на No3 в света да си върне лидерството с резултат 2:1.

След почивката обаче Димитров отговори по възможно най-добрия начин – с нулев гейм, завършващ с ас, но това не се отрази на Циципас, който също така убедително спечели следващия си пас и направи резултата 3:2 в своя полза. Първата ни ракета възстанови равенството, след като записа трети пореден гейм на сервиране до нула и така резултатът беше 4-4.

В деветия гейм Циципас поведе с 40-15, но след това допусна няколко непредизвикани грешки, които позволиха на Димитров да стигне до точката на пробив. Гъркиня обаче я спаси след удар в центъра на корта, а в следващите състезания на вратата финалистът Ролан Гарос показа най-добра техника и така успя да се доближи до победната партия. Това стана факт само няколко минути по-късно, когато Циципас записа брейк 15, което оформи крайното 7-6 (5), 6-4 след 1 час 43 минути на корта.