Всичко, което трябва да знаете за Евро 2020: програма, правила, фаворити, стадиони.

Време е за европейското първенство!

Макар и с година закъснение, Евро 2020 най-накрая е тук и пристига в славата на дългоочаквания европеец – след като пандемията го принуди да се проведе 12 месеца по-късно от планираното.

Първоначалният съдийски сигнал ще бъде подаден в петък, 11 юни от 22:00 часа, а италианският и турският отбор ще изиграят първия етап от турнира, като церемонията по откриването ще започне час по-рано.

В деня преди старта отново припомняме всички най-важни неща, които трябва да знаем за европейското първенство: домакина, участниците, фаворитите и аутсайдерите, регламентите, групите и пълната програма на турнира.

Градове и стадиони:

Еврото ни очаква като никоя друга в историята поне по няколко причини, главно поради липсата на конкретен собственик.

Стадионите на целия континент ще бъдат домакини на мачове, в които 24 отбора ще се състезават за купата на европейското първенство.

УЕФА реши да разпръсне домакините в 11 различни града в 11 държави в чест на 60-годишнината от турнира и като символ на обединена Европа. От щаба вече изясниха, че едва ли ще прибегнат отново до подобен ход и това значително усложни организацията на шампионата, особено след началото на пандемията.

Амстердам, Баку, Будапеща, Букурещ, Глазгоу, Копенхаген, Лондон, Мюнхен, Рим, Санкт Петербург и Севиля са градовете, в които мачовете ще се проведат от 11 юни до 11 юли.

Ето 11 стадиона:

Олимпико в Рим

Уембли В Лондон

Алианц Арена в Мюнхен

Олимпийски стадион в Баку

„Крестовски“ В Санкт Петербург

„Пушкаш Арена“ в Будапеща

La Cartouche в Севиля

„Арена Национал“ в Букурещ

Йохан Кройф Арена в Амстердам

Хампдън Парк в Глазгоу

Паркен в Копенхаген

След като гледахме футбола миналата година пред празни трибуни, логично е да попитаме: ще има ли зрители на стадионите и колко ще има?

Добрата новина е, че зрители ще бъдат допускани на всички места, въпреки че на този етап само Унгария има възможността да запълни напълно стадиона.

На други места се прилагат различни ограничения, като УЕФА позволява на всяка държава да реши кой капацитет да разпредели. Решенията на властите могат да бъдат променяни, но в момента ситуацията е следната:

Всички 67 215 места в Cannon Arena ще бъдат на разположение. Половината от капацитета му ще бъде разпределен от два стадиона – в Баку (34 350 места) и Санкт Петербург (34 067 места).

В момента в Амстердам квотата е 33% (16 000), в Севиля тя е 30% (18 000) и няколко държави са решили да разпределят една четвърт от капацитета.

Такъв ще бъде случаят в Лондон (22 500), Рим (17 659), Букурещ (13 000), Копенхаген (11 236), Глазгоу (12 000).

Най-ниският процент на капацитет, разрешен на Алианц Арена в Мюнхен, е 20%, или 14 500 зрители. Около 50 000 души обмислят да достигнат полуфиналите и финалите на „Уембли“, но британските власти все още не са одобрили тази идея.


Участници, фаворити и външни лица, награден фонд:

Сред 24-те квалифицирани национални отбора има пълни дебютанти Финландия и Северна Македония, а Шотландия ще вземе участие в голямо първенство за първи път след Мондиал 1998.

19 отбора се завръщат на европейските финали, след като се състезаваха през 2016 г. във Франция. Преди пет години победи Португалия, която сега ще защити титлата си, като се започне с „групата на смъртта“ заедно с Франция, Германия и Унгария.

Като цяло ще наблюдаваме противоречив и непредсказуем шампионат, който беше допълнително усложнен от хаоса на футболния календар през последната година.

Букмейкърите посочиха Франция като фаворит на крайния победител, следвана от Англия и Белгия.

Коефициенти efbet.com за шампиона на Евро 2020:

Франция – 5.25

Англия – 6.00

Белгия – 7.00

Германия – 8.50

Испания – 8,75

Италия – 8,75

Португалия – 9.00

Като пълни аутсайдери efbet.com посочва Шотландия (200,00), Словакия (380,00), Унгария (400,00), Финландия (460,00) и нейните съседи в Северна Македония (500,00).

Всеки очаква сериозен паричен поток от всяко постижение в състезанието.

Всеки от победителите вече е спечелил 9,25 милиона евро.

В груповата фаза равенството носи 750 хиляди евро, а всяка победа – 1,5 милиона.

Постижението на 1/8-финалите ще даде допълнителни 2 милиона, осем четвъртфиналисти ще получат допълнителни 3,25 милиона, а полуфиналистите ще получат още 5 милиона евро.

Губещият на финала ще бъде утешен със 7 милиона, а шампионът ще получи 10 милиона евро.

Прогнози на Sportcafe за Евро 2020: всичко, освен трофеи, ще бъде провал за Франция;  Внимавайте с Германия, Италия и Испания

Групи и разпоредби:

Участниците са разделени на 6 групи от по 4 отбора.

Група А: Турция, Италия, Уелс, Швейцария (мачовете ще се играят в Рим и Баку)

Група Б: Дания, Финландия, Белгия, Русия (Санкт Петербург, Копенхаген)

Група С: Холандия, Украйна, Австрия, Северна Македония (Амстердам, Букурещ)

Група D: Англия, Хърватия, Шотландия, Чехия (Лондон, Глазгоу)

Група Е: Испания, Швеция, Полша, Словакия (Санкт Петербург, Севиля)

Група F: Унгария, Португалия, Франция, Германия (Мюнхен, Будапеща)

Първите два отбора във всяка група ще преминат към фазата на елиминация, както и четирите най-добри отбора на трето място.

В случай на равенство на точки в групата, на първо място ще изглеждат директни мачове между съответните съперници.

Влизат в сила и някои важни промени в правилата.

Поради кризата с COVID-19, УЕФА реши, че всеки отбор трябва да се състои от 26 играчи, а не от 23 играчи, както преди. Въпреки това, максимум 23 играчи могат да бъдат добавени към състава на отбора за всеки мач.

Позволените смени по време на мачове са пет, с една допълнителна шеста в случай на продължения. Треньорите обаче все още имат право само на три почивки (и четвърта почивка по време на продълженията), без да се броят почивките между почивките преди продълженията и между продълженията.

УЕФА също предупреди за промяна в хандбалната игра.

Неволна игра от атакуващ играч, докато изгражда атака срещу вратата, вече няма да бъде наказана и поради тази причина головете няма да бъдат отменени.

Разбира се, ще бъде налична и системата VAR, която ще направи своя дебют на европейските финали.


Съдии:

УЕФА одобри 19 съдийски отбора, включително аржентинския отбор, воден от Фернандо Рапалини.

За първи път в историята на европейските първенства съдии от Южна Америка ще председателстват мачовете от турнира. Българският съдия Георги Кабаков също ще участва в Евро 2020, но той е в групата на четвъртите съдии. Мартин Маргаритов беше избран за резервен асистент.

За първи път в историята на европейското първенство сред съдиите ще има жена. Това е французойката Стефани Фрапард, която се разхожда до Кабаков в групата на четвъртите съдии.


Снимка: Гети изображения

Топка и талисман:

Официалната топка за Евро 2020 е дело на Adidas, нарича се Uniforia – комбинация от думите единство и еуфория.

Талисманът на шампионата се нарича Skillzy (Skillzy).

„Искахме да се отдалечим от традиционните талисмани, които видяхме на предишните европейски първенства, и да създадем символ, който може да взаимодейства с футболните фенове на континента“, каза Гай-Лорън Епщайн, маркетингов директор на УЕФА.

Скилси е анимационен герой, вдъхновен от културата на уличния футбол, но веднага след обявяването му, той предизвика редица негативни коментари и подигравки от феновете.


Снимка: Гети изображения

Програма:

БНТ и Нова телевизия ще излъчат сблъсъците пред българска публика и всеки от тях ще бъде излъчен поне на един безплатен и публичен канал, в допълнение към тези, които изискват платен абонамент.

И двата телевизионни екипа, които ще излъчват мачовете, ще подготвят едночасови студия, преди да започнат.

Пълните записи на мачовете ще бъдат излъчени след полунощ и през целия ден.

Ето пълната програма на Евро 2020 с дата, място, час и телевизионен канал на всеки мач, на който можете да се насладите:

Петък, 11 юни

22:00 Италия срещу Турция (Рим, група А) – БНТ 1, БНТ 3 и Нова.

Събота, 12 юни

16:00 Уелс срещу Швейцария (Баку, група А) – Дима и Дима Спорт 2

19:00 Дания срещу Финландия (Копенхаген, група Б) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Белгия – Русия (Санкт Петербург, група Б) – Диема и Диема Спорт 2

Неделя, 13 юни

16:00 Англия срещу Хърватия (Лондон, група D) – БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Австрия – Северна Македония (Букурещ, група C) – Диема и Диема Спорт 2

22:00 Холандия срещу Украйна (Амстердам, група C) – БНТ 1 и БНТ 3

14 юни, понеделник

16:00 Шотландия срещу Чехия (Глазгоу, група D) – Дима и Дима Спорт 2

19:00 Полша срещу Словакия (Санкт Петербург, група Е) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Испания – Швеция (Севиля, група Е) – Диема и Диема Спорт 2

15 юни, вторник

19:00 Унгария срещу Португалия (Будапеща, група F) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Франция срещу Германия (Мюнхен, група F) – Нова

Сряда, 16 юни

16:00 Финландия срещу Русия (Санкт Петербург, група Б) – БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Турция – Уелс (Баку, група А) – Дима и Дима Спорт 2

22:00 Италия срещу Швейцария (Рим, група А) – БНТ 1 и БНТ 3

Четвъртък, 17 юни

16:00 Украйна – Северна Македония (Букурещ, група C) – БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Дания срещу Белгия (Копенхаген, група В) – Диема и Диема Спорт 2

22:00 Холандия срещу Австрия (Амстердам, група С) – БНТ 1 и БНТ 3

Петък, 18 юни

16:00 Швеция – Словакия (Санкт Петербург, група Е) – Диема и Диема Спорт 2

19:00 Хърватия срещу Чехия (Глазгоу – Група D) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Англия – Шотландия (Лондон – група D) – Нова

Събота, 19 юни

16:00 Унгария срещу Франция (Будапеща, група F) – Диема и Диема Спорт 2, БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Португалия срещу Германия (Мюнхен, група F) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Испания срещу Полша (Севиля, група Е) – Диема и Диема Спорт 2

Неделя, 20 юни

19:00 Швейцария – Турция (Баку, група А) – Дима и Дима Спорт 2

19:00 Италия – Уелс (Рим, група А) – БНТ 1 и БНТ 3

Понеделник, 21 юни

19:00 Северна Македония срещу Холандия (Амстердам, група C) – Диема и Диема Спорт 2

19:00 Украйна срещу Австрия (Букурещ, група C) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Русия срещу Дания (Копенхаген, група Б) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Финландия – Белгия (Санкт Петербург) – Дима и Дима Спорт 2

Вторник, 22 юни

22:00 Чехия срещу Англия (Лондон, група D) – Нова

22:00 Хърватия срещу Шотландия (Глазгоу – Група D) – БНТ 1 и БНТ 3

Сряда, 23 юни

19:00 Швеция – Полша (Санкт Петербург, група Е) – Диема и Диема Спорт 2

19:00 Словакия срещу Испания (Севиля, група Е) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Германия срещу Унгария (Мюнхен, група F) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Португалия – Франция (Будапеща – група F) – Нова

1/8 финали

Събота, 26 юни

19:00 Мач # 38: Втора в група A – Втора в група B (Амстердам) – Diema и Diema Sport 2

22:00 Мач # 37: Победител в група А – втори в група С (Лондон) – БНТ 1 и БНТ 3

Неделя, 27 юни

19:00 Мач # 40: Победител в група C – 3-ти в група D / E / F (Будапеща) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Мач # 39: Победител от група B – трето място в група A / D / E / F (Севиля) – Нова

28 юни, понеделник

19:00 Мач # 42: Втора в група D – Втора в група E (Копенхаген) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Мач # 41: Победител от група F – Трето място в група A / B / C (Букурещ) – Ново

29 юни, вторник

19:00 Мач # 44: Победител в група D – Втора в група F (Лондон) – Дима и Дима Спорт 2

22:00 Мач # 43: Победител от група E – Трето място в група A / B / C / D (Глазгоу) – БНТ 1 и БНТ 3

Четвърт финали

2 юли, петък

19:00 Мач # 45: Победител мач 41 v Победител мач 42 (Санкт Петербург) – БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Мач # 46: Победител Мач 39 срещу Победител Мач 37 (Мюнхен) – Ново

Събота, 3 юли

19:00 Мач # 47: Победител от Мач 40 – Победител от Мач 38 (Баку) – Дима и Дима Спорт 2

22:00 Мач # 48: Победител Мач 43 v Победител Мач 44 (Рим) – БНТ 1 и БНТ 3

Полуфинал

6 юли, вторник

22:00 Победител Мач 46 срещу Победител Мач 45 Лондон срещу БНТ 1 и БНТ 3

Сряда, 7 юли

22:00 Победител Мач 48 срещу Победител Мач 47 Лондон Нова

Финалът

Неделя, 11 юли

22:00 (Лондон) – Nova, Diema, BNT 1 и BNT 3

Разбира се, освен лични постижения, Роналдо може да се похвали с най-високия отборен успех в европейското първенство - купата, която спечели с Португалия преди 5 години.

Source