България показа характер и победи Чехия в драматичен мач – волейбол – национални отбори

Във втория си мач от европейското първенство по волейбол за мъже България победи Чехия с 3-2. Този успех на практика доведе България до 1/8 -финалите на шампионата на Стария континент, след като учениците на Силвано Пранди победиха Черна гора с резултат 3: 0 в първия мач.

ПЪРВАТА ИГРА

Българските волейболисти поведоха с 2: 0 в началото на мача след две грешки на чехите. Единичен блок на Алекс Грозданов срещу атаката на Ян Хадрав – 3: 0. Тройната блокада на България доведе резултата до 4: 1. Нова успешна двойна българска блокада от Тодор Скримов и Алекс Грозданов – 5: 1. Иржи Новак взе почивка от националния отбор на Чехия. Два поредни аса на Мартин Атанасов и България играха при резултат 7: 1. Светкавичната атака на Алекс Грозданов в центъра – 8: 2. Тошко Скримов атакува по десния фланг от зона 4, а отборът поведе с резултат 10: 2. Иржи Нова се втурна към втората почивка в играта.

Лвов продължи да диктува действията си на терена и след отлична атака на Алекс Грозданов в центъра предимството на България стана 20: 8. Веднага след това последваха две отлични блокади на Грозданов и Соколов, а новият ас на Мартин Атанасов доведе до геймбол в полза на учениците на Силвано Пранди. Чехия успя да улови още една точка при неточност на вратата на Цветан Соколов, но след това Бартош прати топката в мрежата, а България поведе с резултат 1: 0.

ВТОРА ИГРА

Чехия започна второто полувреме добре и поведе с 2: 1, но атаката на Цветан Соколов по диагонала възстанови равенството. Играта продължава да се развива точка по точка, като чехите имат леко предимство. Чехия успя да се възползва от разсейването при селекцията на Силвано Пранди и поведе с резултат 11: 8.

Мартин Атанасов намали на 10:11. Нова успешна атака на Мартин Атанасов и 12:13. Алексей Грозданов атакува остро в центъра в 14:15. Чехия поведе с две точки при 18:16, след което Цветан Соколов намали с великолепна атака. България имаше добра възможност да изравни резултата, но атаката на Алекс Грозданов се провали и Бартомек изпълни тройна блокада. Това стана малко след като Цветан Соколов спря Хадрава с великолепна блокада.

Играта продължи да се развива по точки, при 22:22 Алексей Грозданов изпрати топката извън границите със сервис. Чехия влезе в геймбол, след като Зайчик спря блокадната атака на Цветан Соколов, в резултат на което домакините станаха на крака. Лвов остана в играта след отличната атака на Мартин Атанасов в центъра, след което наставникът на домакините Иржи Новак поиска почивка.

Последният момент се оказа много драматичен, след като „лъвовете“ на два пъти отблъснаха атаките на Чехия, но Цветан Соколов изпрати топката в аут.

ТРЕТА ИГРА

Проблемите на България продължиха и в третия мач, след като атаките на тима бяха разрешени от домакините, а Чехия успя да спечели при резултата 10: 6. Скоро след това Цветан Соколов провали една атака по диагонала, а Чехия отново бе уверено водещ с пет точки в 15: десет.

Възпитаниците на Силвано Пранди трудно приеха и след това организираха атаки, което позволи на чехите да излязат напред с резултат 18:12.

Чехия продължи да се чувства комфортно на терена и поведе след 22:15 след страхотен сервис на Лукас Васиняк. Домакините получиха топката, след като Мартин Атанасов прати топката в мрежата от сервиса, но България успя да предотврати опасността от атака срещу дясната на Велизар Чернокожев. Но след това Алексей Грозданов изпрати топката извън границите, а домакините поведоха.

ЧЕТВЪРТА ИГРА

Четвъртата част започна идентично и отборите размениха точки. Постепенно Чехия отново поведе и успя да излезе напред с резултат 11: 8, а след това атаката на Цветан Соколов беше спряна от Ян Гълъбов, а предимството на домакините се увеличи до четири точки.

Имаше грешка в атаката на Тодор Скримов, след което Чехия се превърна в перфектна атака в средата. Преднината на домакините се увеличи до пет точки след атаката на Лукас Вашиняк отдясно. България намали предимството на чехите след отлична защита, а след това и последвалата блокада на Мартин Атанасов.

Цветан Соколов спадна до 14:16. Мощен за Мартин Атанасов от зона 4 по диагонал и 15:17. Тройният блок на мелницата намали разликата само до една точка – 16:17. Адам Зайчик спря атаката на Цветан Соколов, а Чехия поведе в 20:16. Силвано Пранди направи втората си почивка в мач 4. Мартин Атанасов успешно атакува по диагонал от зона 2 за 17:20. Цветан Соколов спадна до 18:21.

Тодоро Скримов с асо намали изоставането на България до 22:23, след което изравни резултата с мощен нов сервис. Чехия стигна до мач топката след атаката на Адам Бартош, но Мартин Атанасов изравни резултата с диагонална атака, след което изведе лъвовете напред с нова атака. Новата добра защита на българите даде шанс да затвори играта, което стана факт след третата поредна отлична атака и блок на Мартин Атанасов.

ПЕТА ИГРА

Традицията се запази и двата отбора първо се ухапаха и размениха точки. България изравни резултата 2: 3 в полза на Чехия с отлична игра в центъра на Стефан Чавдаров, след което лъвовете показаха отлична защита и поведоха след атака на Мартин Атанасов.

България увеличи преднината след отличната атака на Цветан Соколов по десния фланг. Учениците на Силвано Пранди продължиха добрата си игра и след блокадата на Тодоро Скримов бяха начело с четири точки. Чехия намали разликата до 8:10.

Лъвовете имаха трудности, но след диагонална атака на Алекс Грозданов, а след това и на Тодор Скримов, предимството на тима отново беше три точки. България получи мач -топката, а след като топката попадна в мрежата, “лъвовете” триумфално вдигнаха ръце.

ЧЕХИЯ – БЪЛГАРИЯ 2: 3 (10:25, 25:23, 25:17, 24:26, 11:15)

ЧЕХИЯ: Якуб Януш, Ян Хадрава, Адам Бартош, Ян Гълъбов, Адам Зайчик, Олевер Седлачек – Милан Моник -либеро

Развъдчик Иржи Новак

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Тодор Скримов, Алексей Грозданов, Святослав Гоцев – Владислав Иванов -либеро