България нямаше шанс срещу Полша на историческия финал за волейбол у дома

Български тийнейджъри в волейбол U19 завършиха приказното си пътуване на световното първенство по волейбол в Техеран, след като възпитаниците на Мартин Стоев не успяха да издържат на супер любимата Полша и загубиха с 0: 3, запазвайки историческите сребърни медали в своя полза.

Едва на третия финал на България за 31 години на Олимпийските игри или Световното първенство за всички възрастови категории „лъвовете“ недвусмислено отстъпваха на своя класен съперник, защото умората в лагера на родната младеж беше очевидна. Досега те са изиграли 3 мача повече от поляците, а Полша също беше по -висока от България.

Първите две игри започнаха много гладко, но по -късно класът на поляците си каза думата. Докато атаката от българите беше относително предвидима, полският дистрибутор изигра всички нападатели, а атаките през центъра бяха неуловими поради домашната блокада, която не се получи в този мач, както срещу Италия и Русия.

В третата част България загуби с 1: 7 предсрочно, но в средата на играта се доближи максимално до съперника в 17:19, до голяма степен благодарение на силната игра на Антов на позиция „диагонал“. За съжаление, блокадата на Полша отново заработи с пълна сила, като няколко пъти улови главния ни нападател Алекс Николов и затвори сегмента с резултат 19:25 – чист триумф и титла за Полша.

ПЪРВАТА ИГРА

Сега прекарваме последните минути на загрявката! Поради забавянето на Иран – Русия, мачът на България ще започне 15 минути по -късно (17:45).

Началото на двубоя беше дадено с два грешни сервиса на двата отбора, а първата точка на атака дойде през зона 4 и Николов, който даде втората точка на България от блок -аут – 2: 1. В смъртоносен мач в която двама защитници „изтеглиха“ дузпа, Полша успя да спечели точка с много мощна игра по диагонал – 2: 2.

България стана първа в резултата, след като Алексей Николов изпрати истинска бомба от сервиз за първия ах на мача – 4: 2. Полша обаче беше последвана от две контраатаки и бързо изглаждане на резултата. При 5: 4 националният отбор имаше златен шанс за нова почивка, но липсата на комуникация предотврати атаката – 5: 5. Полша излезе напред с резултат 8: 6, след като напусна атаката на Харков през зона 4.

В 10:11 България реализира брутална точка за пробив, когато спря диагонала на Полша с троен блок, а точката влезе в актива на Бодуров – 11:11, а в 12:12 Гърков отново загуби с отлична атака на третия метър . авансово плащане за България – 13:12. За съжаление, в 14:15 часа Гърков имаше слаб прием, а Полша отново загуби с малък резултат – 14:16.

В 15:17 България направи две слаби атаки, които доведоха до рискована игра на Гърков от зона 6 и за съжаление топката излезе извън границите-15:18.

Въпреки тайм -аут на Мартин Стоев, мачът продължи да се развива по точки, докато Полша игра с атаки в центъра, които се оказаха неразбираеми за домакините – 19:24. Алексей Николов предотврати първия гол за „полския отбор“, но в следващата точка поляците завършиха класа – 20:25.

ВТОРА ИГРА

Втората част започна с ключова ротация в България – той постави Антов на диагонал и заедно с Алекс Николов премести Татаров на позицията на приемника, а самата игра започна идентично – точка по точка и 4. Стоев. ротацията даде резултат като стабилизиране на приема, а това даде реален резултат – 7: 5 за България и първия тайм -аут в мача за фаворита за титлата.

Таймаутът обаче даде на поляците резултат – с две отлични блокади срещу Антов и Татаров Полша се измъкна с резултат 2 точки, а Стоев също направи пауза – 7: 9. По време на почивката треньорът се обърна със сериозни думи на дистрибутора Палев, който не успя да извърши добре атаката … При следващата атака той даде на Антов топката перфектно в зона 2 – 8: 9. Полската защита обаче спря отново Антов да атакува Сливка в 8:11, а 9:12 стана след грешка при вратата на България.

За съжаление полският блок продължи да работи отлично и дори Алекс Николов беше хванат в 11:15 часа – безспорен напредък за световна свръхсила. Поляците се отпуснаха и направиха две грешки, поради което България намали резултата до 15:18, но след таймаут Новик проби със зона 2 светкавична скорост, за да спре временния срив на „полския отбор“ – 15:19.

Резултатът можеше да бъде намален до 17:19, но играчът при вратата на българската страна отново докосна мрежата – друга подобна грешка, а играта вече беше в ръцете на Полша (16:21). Отчаянието изглежда се е настанило в лагера на лъвовете за дълго време, след като един от нашите центрове сервира топката удари съотборника си в главата – 18:24. Николов отбеляза следващата точка 19:24, но Новик отново завърши играта в зона 2 в полза на поляците – 19:25.

ТРЕТА ИГРА

Полша започна третото полувреме, като напълно унищожи приемането на България, като същевременно успя да извади всякакви топки в защита – 4: 1, а след това и 5: 1 след блокадата на Сливка в атака от зона 2 на терена. “Лъвове”. При резултата 1: 7 само България записа втората точка след удара на Антов – 2: 7, но поляците бързо атакуваха в центъра – 2: 8.

След шеметен старт за поляците, България постепенно намали разликата, главно поради силната игра на Антов и Гърков в атаката – 7: 9. Българите пропуснаха отличните 8: 9 момент след като дилърът избра атаката в центъра , където полският блок имаше огромно предимство – блок и 7:10.

Това обаче беше и най -близкото разстояние, което България достигна. Полша беше изключително умела да запази 3-4 точки разлика, тъй като Николов и Антов запазиха надеждата си за лъвовете – 13:16.

Отличната игра на Антов направи играта много по -интересна, тъй като България се доближи до 2 точки от поляците в 17:19, а Алексей Николов можеше да вкара 18:19, но заседна на блока – 17:20. Имаше грешка в атаката в центъра без блок – Начев вкара извън границите, а разликата отново се увеличи до 4 точки – 17:21.

В 18:23 Николов отново влезе в блокадата, след това Сливка отбеляза тежко, но все пак, поради грешка в състава, топката беше дадена на България – 19:23. Сливка реализира поредната атака на поляците в 19:24 часа, а след тройната блокада на Полша фаворитът конвертира 25 -ата си точка, взе мача и спечели златото на световното първенство по волейбол.

Гледайте мача:

ПРЕДИ МАТЧА

През целия турнир младите надежди на българския волейбол записаха 6 победи и само 1 поражение от Русия, което падна на груповата фаза:

24.08. – Тайланд 0: 3 България

25.08. – България 1: 3 Русия

26.08. – Белгия 0: 3 България

28.08. – Камерун 0: 3 България

30.08. – България 3: 0 Египет (1/8 финали)

31.08. – Италия 2: 3 България (1/4 финали)

1.09. – България 3: 2 Русия (1/2 финал)

Нещо повече, отборът на Мартин Стоев ще стигне до финала, като елиминира от действащия шампион (Италия) и вицешампиона на Русия, и за първи път от 1991 г. ще има шанс да се състезава за голям трофей!