България – бронзов медал на европейско първенство по волейбол

Българският национален отбор сред момичета до 16 години завърши с бронзови медали на Европейското първенство в Унгария и Словакия. В последния мач от шампионата в унгарския град Нурегихаза, подопечните на Диян Боюклиев победиха Турция след огромен бой с резултат 3: 2 (21:25, 20:25, 25:10, 25:20, 15: 6 ).

Така нашите волейболистки влязоха в челната тройка лидери в Европа и показаха, че страната ни има потенциал в женска посока. Преди нас на стълбицата на честта бяха само училищните класове в Русия и Италия (вече веднъж загубени от нашия екип).

В мача момичетата показаха истински героизъм, след като постигнаха окончателен успех след пълна почивка. Нашият отбор загуби с 0: 2, но намери сили и воля за буря и невероятно силни изпълнения, които наклониха везните в наша полза.

Закъснението с две партии не сломи нашата, а напротив, още повече ни ядоса. В третата част картината се промени драстично и турците бяха неприятно изненадани. Екипът ни преодоля напрежението и игра по съвсем различен начин. Те направиха такъв скок, че съперниците не можаха да дойдат на себе си и останаха само с 10 точки.

Възходящата линия се запази и България изведе на терена през четвъртото полувреме, спечелвайки играта и спечелвайки тай-брейк мача.

В петата решителна част малките „лъвици“ разкриха пълния си потенциал, потапяйки Турция в шок 9: 2. Разликата беше непреодолима и в 109-ата минута България спечели.

По диагонала се отличи Ива Дудова, която с 41 точки стана не само голмайстор, но и допринесе страхотно за победата.

Така България взема втория бронзов медал на европейското първенство, след като е отличена с Евроволей 2017 в София.