Босна и Херцеговина също разочарова България – Баскетбол – Интернационали

Българският мъжки национален отбор претърпя второ поредно поражение в група F от първия квалификационен кръг на Световната купа на ФИБА 2023.

връзка1 “>

Стоян Христов / LAP.bg

Възпитаниците на Росен Барчовски се бориха и показаха голямо желание, но загубиха в Ботевград Босна и Херцеговина със 75:85 (19:25, 23:25, 13:19, 20:16) в първото си домакинство от близо две години. …
Това е второ поражение за българите в групата след поражението в петък, когато гостуваха на Литва с резултат 69:89.

Гостите започнаха добре мача и поведоха – 19:8. Все пак националите подобриха стрелбата, намалиха грешките и Венцислав Петков се оттегли от таблото с тройка при 19:25 на почивката след първата четвърт.

Българите започнаха отлично второто полувреме, като направиха серия от 8:0, намалиха разликата до 29:31, а секунда по-късно Станимир Маринов поведе за първи път с тройка – 34:33 5:08 минути преди почивката. Футболистите на Босна и Херцеговина обаче си върнаха преднината с 50:40, а след коша на Чавдар Костов България изостана с 42:50 след 20 минути игра.

През втората част продължи силната стрелба от тройката. Босненците поведоха в поредицата с 8:0 и поведоха с 69:50 с 88 секунди преди сирената, а след това България отбеляза пет точки и падна на 55:69.

В последната част футболистите на Босна продължиха да увеличават изоставането и поведоха в резултата 76:61 пет минути преди края. Националите показаха характер и до последните три минути паднаха на 68:76, а със зрелищно хвърляне на Йордан Минчев – 70:76 2:43 пред сирената след серия 9:0.

При следващата атака босненците вкараха кош, а Чавдар Костов не се класира в челната тройка. Канан Муса направи два фаула, като направи 80:70, което на практика реши мача. Босна и Херцеговина имаха много продуктивен мач, в който записаха 21 асистенции и 40 процента от ударите от три.

Отличен мач направи Миларем Халилович. Точно преди почивката той отбеляза 14 точки, 4 борби и 4 асистенции и завърши мача с 21 точки, 6 борби, 4 асистенции и 4 откраднати топки. Друга звезда на отбора, Канан Муса, добави 17 точки.

За България се разписа Чавдар Костов с 13 точки и 9 борби. Йордан Минчев отбеляза 12 точки, Станимир Маринов завърши с 11, а Павлин Иванов отбеляза 10 точки. След финала зрителите на Арена Армеец аплодираха българските баскетболисти.

В друг мач от групата по-рано днес Литва победи Чехия при гостуване с резултат 74:66. Следващият квалификационен прозорец е през февруари, когато България ще изиграе два мача срещу Чехия.