Безспорният Верстапен покори Мексико, Хамилтън едва удържа втори – Мотор – Формула 1

Пилотът на Ред Бул и лидер на Световното първенство Макс Верстапен спечели безапелационно Гран при на Мексико. Надпреварата от 18-ия кръг на Формула 1 на пистата Херманос Родригес в Мексико Сити даде много емоции, но не в борбата за първото, а за второто място, за което се бори действащият световен шампион Люис Хамилтън. Вторият пилот на Mercedes и Red Bull Серхио Перес. В резултат британецът зае второ място пред любимката на местната публика.

връзка1 “>

Гъливер / GettyImages

Макс успя да поведе, след като спря в първия завой, като се възползва максимално от нестабилния старт на Ботас и Хамилтън. Той не допусна нито една грешка през цялото състезание и дори се доближи до заветната шампионска титла. Така Верстапен увеличи преднината на върха в класирането в тази кампания до 19 точки, пред Хамилтън – 312,5 на 293,5. само 4 старта преди края на сезона. Ред Бул изостава само на 1 точка от Мерцедес (478,5) в надпреварата на конструкторите. Ферари е трети с 268,5, а Макларън е четвърти с 255. Гран при на Бразилия ще се проведе следващата седмица.

Пиер Гасли от Алфа Таури завърши 4-и в Гран при на Мексико. След него се наредиха пилотите на Ферари Чарлз Льоклер и Карлос Сайнц. Фетел, Райконен, Алонсо и Норис завършиха топ 10. Валтери Ботас, който днес стартира от първа позиция, но нямаше ден, помогна малко на своя съотборник, като взе бонус точка за най-бърза обиколка в самия край на Верстапен. Финландецът обаче зае незавидната 16-та позиция.

На старта лидерът Валтери Ботас не успя да стартира по най-добрия възможен начин и беше атакуван от съотборника си Люис Хамилтън, след което спря на първия корнер отвътре. Макс Верстапен атакува финландеца отвън. В резултат пилотът на Red Bull успя да стигне до първата позиция, следван от Люис, който остана втори.

Веднага след това Даниел Рикардо от отбора на Макларън удари Ботас в задното дясно колело, той се обърна и остана на място, докато всички останали коли го настигнаха. Охранителна кола се качи на пистата. Валтери все пак успя да продължи, но веднага влезе в наказателното поле за смяна на гумите и се върна на последната позиция.

В шестата обиколка състезанието беше подновено и Верстапен не остави шанс на Хамилтън да атакува, като по този начин запази лидерската си позиция. На трето място остана местният любимец Серхио Перес.

В първите етапи на състезанието двама пилоти бяха елиминирани. Това бяха Мик Шумахер от Хаас и Юки Цунода в колата на Алпин.

Верстапен продължи да води, увеличавайки преднината пред Хамилтън до около девет секунди, когато Перес настигна действащия световен шампион. Ботас се изкачи нагоре в класирането и зае 12-та позиция.

В 30-та обиколка Хамилтън пръв влезе в бокса на лидерите и сложи твърди гуми. Той се завърна на пистата на пето място зад Чарлз Локлер. Монако и Пиер Гасли, който завърши трети, влязоха в бокса, а Хамилтън завърши трети с почти 30 секунди зад лидера Верстапен.

В 33-ия кръг холандецът постави и най-трудните снимки, като се върна на второ място пред Хамилтън с малко над 7 секунди. В 41 обиколка Перес влезе, за да смени гумите и след това се върна на пистата, завършвайки трети зад Хамилтън.

В 42-та обиколка Ботас влезе за смяна на гуми, но механиците сериозно забавиха скоростта, тъй като спирането му отне малко над 11 секунди, а финландецът се върна на пистата на 15-о място.

В 50-та обиколка Макс все още беше на 13 секунди пред Хамилтън, докато Перес преследваше британеца на 6 секунди зад него.

Верстапен продължи да води уверено и победата му изглеждаше сигурна, но постепенно Перес настигна Хамилтън на второ място. В последните 10 обиколки мексиканецът натисна силно, а разликата между тях падна под секунда, но Чеко не успя да изпревари Луис, въпреки че борбата между тях продължи буквално до последния завой.

В резултат на това победата отиде при Макс, Хамилтън беше втори, а Серхио Перес трети.

В съботната квалификация финландският пилот на Мерцедес Валтери Ботас беше изненадан да спечели полпозишън, изпреварвайки съотборника Люис Хамилтън и холандеца Макс Верстапен с кола на Ред Бул.

Верстапен беше фаворит, като се има предвид предишните му резултати в Мексико и свободната тренировка, доминирана от Ред Бул. Неговият мексикански съотборник Серхио Перес го изведе на втория ред. Следват французинът Пиер Гасли (Алфа Таури) и испанецът Карлос Сайнц-младши с Ферари. Даниел Рикардо с Макларън и Шарл Леклерк с Ферари завършиха съответно седми и осми.

Японецът Юки Цунода (AlphaTauri) и британецът Ландо Норис (McLaren) завършиха девети и десети в квалификациите, но започнаха от дъното, като бяха глобени за смяна на повече части на двигателя от допустимото през сезона. Така беше и с французина Естебан Окон (Алпин) и канадца Ланс Строл (Астън Мартин). Британецът Джордж Ръсел (Уилямс) беше глобен с пет позиции за преждевременно превключване на предавките.

ЗАВЪРШЕН | ГРАН ПРИ НА МЕКСИКО – Победител: Макс Верстапен (Ред Бул), втори: Люис Хамилтън (Мерцедес), трети: Серхио Перес (Ред Бул)