Алкараз – най-младият Ролан Гарос в третия кръг от 29 години – TennisKafe

Ролан Гарос, втори кръг

Карлос Алкараз – Николоз Басилашвили 6-4, 6-2, 6-4

Най-младият тенисист в третия кръг на Ролан Гарос от 29 години беше Карлос Алкарас, който записа петата си поредна победа в Париж след 6-4, 6-2, 6-4 над Николоз Басилашвили, който завърши No28 в схемата.

18-годишният испанец, който не е загубил нито един сет в квалификациите, имаше отличен мач срещу грузинеца, спечелил шампионската титла в Мюнхен само преди няколко седмици. Днес тийнейджърът победи Басилашвили, който направи 33 непровокирани грешки срещу 16 победители, докато Алкараз имаше положително съотношение – 27 победители и 26 грешки. Това му помогна да постигне общо 6 пробива в сравнение с двама от неговите по-високопоставени претенденти.

В първия сет Алкараз направи единствения пробив при резултата 4: 3. През второто полувреме испанецът започна с два поредни пробива, след което Басилашвили върна един, а след това допусна третия.

Третият сет се оказа най-труден за младежа, който поведе от ранен брейк. Грузинец изравни резултата 4: 4, но не можа да продължи добра игра. Алкараз отново опита да направи 5-4, но след това реализира първия си гол.

Последният такъв млад тенисист в третия кръг в Париж беше Андрей Медведев през 1992 година. Той е и най-младият в третия кръг на Големия шлем на 17-годишния Рафа Надал на Откритото първенство на Австралия през 2004 година.

В следващия етап Алкараз ще се изправи срещу Ян-Ленард Струф, който се издигна след успеха си над Андрей Рубльов, спечелвайки 7-5, 7-6 (1), 6-4 Факундо Банис.

Денят беше успешен и за италианските тийнейджъри. Яник Синер нокаутира сънародника си Джанлука Магер след 6-1, 7-5, 3-6, 6-3 и игра срещу Микаел Ймер в третия рунд. Шведът победи Гаел Монфис в четири сета.

Лоренцо Музети продължава да води след 7-5, 6-3, 6-2 над Йошихито Нишиока. Гарантирано е, че на 1/8-финалите ще има италианец, защото Мусети ще се срещне с Марко Чечинато. Бившият полуфиналист в Париж победи # 21 във формацията на Алекс Де Минор с 6-4, 6-1, 3-6, 6-1.